Autocad Kısa Yol Komutları Atayalım

Autocad komutları şüphesiz projelerimizi çizerken bize oldukça hız sağlamaktadır. Aslında Toolbar kullanımına karşıyım fakat yinede tollbarlardan vazgeçemeyen arkadaşlar için kişiselleştirilmiş toolbarımızı nasıl oluşturacağımızı anlatmıştım. Bu yazımızda Erhan abinin anlattığı Autocad Komut Kısaltmaları‘na alternatif olacak ve destekleyici yöndedir.
Toolbar kullanmayan ve sürekli komutlarla çalışan arkadaşlarımız için çizimlerini daha da hızlı yapmalarını sağlayacaklarını düşündüğüm bir uygulamamız var; “Kişiselleştirilmiş komutlar. Bu yazımızda toolbarları unutuyoruz; “ctrl+0” yaparak Autocad arayüzünü tüm toolbarlardan arındırıyoruz.

Menülerden Tools>Customize>acad.pgp açtığımızda karşımıza Autocad’in bazı komut ve kısa yollarını barındıran dosya açılacaktır. Sık kullandığımız komutlara; l (line), m (move), co (copy), ro (rotate), dli (dimlinear)…. yani kısayollar atayıp kullanacağız. acad.pgp dosyamızdaki komutlar ve karşılıklarını örnek vermek gerekirse:

KOMUT KISAYOL TANIMLAMA KARŞILIÄ޾I KULLANILAN KOMUT AMAÇ
L, *LINE l Çizgi komutu
M, *MOVE m Taşı
CO, *COPY co Kopyala
RO, *ROTATE ro Taşı
DLI, *DIMLINEAR dli Ölçü

L,          *LINE

M,          *MOVE

CO,       *COPY

RO,        *ROTATE

DLI,       *DIMLINEAR

Kod yerleşim örneğini gördünüz, sıra geldi kendi kısayol komutlarımıza. Sayfanın sonuna iniyoruz ve:
Benim Kısa yollarım

q1,      *LINE

q2,      *MOVE

q3,      *COPY

q11,    *ROTATE

q22,    *DIMLINEAR

;” ile başladığımız ve devam eden satırları Autocad okumayacaktır, böylelikle komutlar arasına not’lar ekleyebilirsiniz. Dosyayı kaydedip kapatıyoruz, Autocad’i kapatıp açtıktan sonra yeni kısa yollarımız kullanıma hazır hale gelecektir… Aynı yöntemi kullanarak istediğimiz kadar kısayol atayabiliriz, yalnız acad.pgp dosyamızın içindeki komutları kontrol ederek kopyala yapıştır şekline orjinal komutları alıp kısayollarımızı atarsak hata payı minimuma düşer. Burada q1, q2, q3, q11, q22 atamamın sebebi sol elimin sürekli klavye üzerinde sabit kalmasını sağlamak ve klavyeden “l, dli, co, m vb..” komutlara erişim sırasındaki süreyi minimumuma indirmektir, komutlara kısa yol atamayı öğrendiğimize göre nasıl rahatımıza geliyorsa o şekilde atayalım komutları…
Kolay gelsin

View Comments

  • ALIASEDIT komutunu kullanarakda kısayol atayabiliriz.
     add  sekmesini kullanarak yeni kısayol atayabilir
     remove sekmesindende mevcut kısa yolu iptal edebiliriz
    alıntı