Categories: YARARLI BİLGİLER

Meslek Yüksek Okullarına (MYO) lisans imkanı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ”Uygulamalı Teknik> Bilimler Fakültesi” açma kararı aldı. Buna göre, Meslek Lisesi çıkışlılar, alanlarının devamı niteliğindeki 4 yıllık lisans programlarında okuma imkanı, önlisans düzeyinde eğitim yapan Meslek Yüksek Okulu (MYO) çıkışlılar da lisans tamamlama fırsatı elde edebilecek.

Temmuz ayında yapılan YÖK Genel Kurulu’nda, ”Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri”nin açılmasına karar verildi. Karara göre, Afyon Kocatepe, Batman, Cumhuriyet, Dumlupınar, Düzce, Fırat, Karabük, Karadeniz Teknik, Kırklareli, Kocaeli, Mersin, Muğla, Pamukkale, Sakarya, Selçuk, Süleyman Demirel Üniversiteleri ile Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesinde bulunan Teknik Eğitim Fakülteleri, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesine dönüştürülecek.
Çankırı Karatekin, Ege, Gaziantep ve Uludağ Üniversiteleri bünyesinde Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri kurulacak. Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversiteleri bünyesinde yer alan Teknik Eğitim Fakülteleri, meslek liselerinin öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere eğitimine devam edecek ve bu iki üniversitede, Teknik Eğitim Fakültelerinin yanında, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri açılacak. Böylece, 23 üniversitede, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesinin kurulmasına ve iki üniversitedeki Teknik Eğitim Fakültesinin de işlevini sürdürmesine karar verildi.
Hazırlığı 2 yıldan beri devam eden ve gerekçesi, YÖK tarafından şubat 2007’de yayımlanan ”Türkiye’nin Yükseköğretim Stratejisi” raporunda açıklanan çalışmanın, meslek lisesi çıkışlılara, alanlarının devamı niteliğindeki 4 yıllık lisans programlarında okuma imkanı vereceği, önlisans düzeyinde eğitim yapan MYO çıkışlılara da 2+2 ( lisans tamamlama) fırsatı getireceği öğrenildi.
Kaynak: AA haber ajansı

View Comments

  • Ya bu haberi bende okudum güzel bi haberde haber ayrıntılı diil mesela biz inşaatçılar mühendislik ve öğretmenlik seçebiliyoruz teknik bilimler fakültesini bitirdikten sonra ünvanımız neolacak öğretmenmi olcaz öle ise ben almıyım etrafımdaki yapı öğretmenlerinin halini görüyorum atama yok imza yetkisi yok eeee boş işler sonuçta gene bişe yok yök amca saygılar devam

  • @emre Zaten henüz kesinleşmiş bir konu, YÖK henüz bu çalışmayı tamamlamamış. Şimdilik sadece öğrenim yılı 4 yıla çıkacak deniliyor.

  • Çok memnun oldum hayata ne zaman geçecek. Bilgileri kimden alacağız lütfen bizleri bilgilendirirmisiniz

  • güzel bi haber ama kesin kayıtlar ne zaman bi açıklama yapılsın bizde ona göre davranalım   

  • ben meslek lısesı muzunuyum bılgısayar bolumu sımdı 2 yıllk ınsaat bolumune kayıt yaptırdım haberden bızde yararlanacakmıyız yanı bolum degıstırenler???

1 2 3 6