Beton dökümü öncesi ve sonrası, kalıp ve taşıyıcı sistem

Beton dökümünden önce taşıyıcı sistem ve kalıp ile ilgili alınması gereken önlemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 1. Bütün kalıp ve iskeleler, yeterli taşıma gücüne sahip olmalıdır. Taze betondan oluşacak basınçları, vibratör kullanımından meydana gelecek titreşimleri ve yanal hareketlerin etkilerini taşıyabilecek özellikte olmalıdır.
 2. Hazır beton dökümünde döküm hızı (pompalama) nedeniyle kalıp; kısa süre içinde olsa farklı noktalarda farklı yükleri taşıyacağından betonun kalıp üzerinde dağıtılarak dökülmesi kontrol edilmeli, gerekirse pompa operatörlerinden yardım istenmelidir. Betonun kalıp üzerine mümkün oldukça eşit yayılması sağlanmalı, beton ağırlığı kalıba eşit dağıtılmalıdır (~3 mt arayla dökülebilir).
 3. Kalıplar etkilendikleri bütün kuvvetleri emniyetli şekilde taban desteklerine veya zemine aktarabilecek sağlam ve esnek malzemelerden hazırlanmalıdır.
 4. Taban desteklerinin altına dikmelerin tabandan oynamasını kaymasını önleyici önlemler alınmalıdır.
 5. Kalıp içersine yerleştirilecek donatının kalıba yaslanmasını önleyecek pas payı elemanları kesinlikle kullanılmalı ve düzenli yerleştirilmelidir. Pas payı mesafeleri temellerde; çok rutubetli zemin üzerine dökülen betonlarda ve su ile temas eden yüzeylerde beton yüzeyinden 5 cm olmalı, yerüstü yapılarında ise en az 2,5 cm olmalıdır.
 6. Kiriş ve kolon bağlantılarında etriye sıklaştırmalarına dikkat edilmeli, etriye demiri ile beton üst yüzeyi arasındaki mesafe en az 2,5 cm olmalıdır. Demirin fazlasıda azıda zararlıdır.
 7. Beton dökümüne hazırlanan kalıbın betona temas edeceği yüzeylerinde beton suyunu emmelidir. Kalıp hazırlanırken seçilecek malzemelerin temininde bu göz önüne alınmalıdır.
 8. Beton dökülmeden önce kalıp; yağ kalıntıları, tahta parçaları, tahta talaşı, yaprak, sigara kalıntıları gibi kirden arındırılmalı, bu işlemler basınçlı hava veya tazyikli suyla yapılmalı ve hava şartlarına göre kalıp nemlendirilmeli veya ısıtılmalıdır.
 9. Şantiyenize beton ulaşmadan önce, beton yerleştirilmesi için gerekli vibratör, mastar, mala, şişleme çubukları ve benzeri aletleri hazırlamalı, çalışır durumda olup olmadıklarını kontrol etmeli, kalıplarınızı gözden geçirmelisiniz.

View Comments

 • herkesin bildiği ama dikkat edilmeyen hep sorun yaşnana şeyleri yazıp bizi daha duyarlı hale getirdiğin için sağol
  inş müh kadir

 • Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Fakat şantiyelerde hazır beton yerine betoniyer kullanımı betonun kalitesini düşürüyor. Özellikle dar kesit ve sık donatının olduğu bölgelerde betona su verilerek mukavemetin yerlerde süründürülmesi sağlanıyor. Üstüne üstük birde bilinçsiz vibrasyonlar kalitesiz betonun ayrışmasına, ayrıca dökülen bu betona yeterince kür yapılmamasından dolayı piyasada üretilen bütün yapıların ufacık sarsıntılarda taşıyıcı sistemlerinin büyük zarar almasıyla sonuçlanıyor. Aslında gerekli teknikler uygulansa mukavemeti yüksek betonlar aynı fiyata elde edilebilir.

  Saygılarımla Fatih Esat AYAN

 • ASLINDA EN DÜŞÜK MALZEME KULLANIMI BİLİNÇSİZ İNSANLAR TARAFINDAN YAPILIYOR BU DA BİLİNÇLİ İNSANLARI ÜZÜYOR AMA GELDE ANLAT NEGATİF YÖNLERİNİ