Categories: KARALAMA DEFTERİ

Bloglar Arası Mim

Merhabalar, Bir süredir yazmıyordum sanırım Burak bana blog yazarlığı konusunda “biraz silkenelen kardeş nerelerdesin” demek istiyor 🙂  Bu mim sayesinde belki yeniden hayat buluruz. İlk mim deneyimimizde mim’in ne olduğunu açıklamıştık. Bu mimde ise “blogun hayatımızdaki yeri“ nedir diyor ve birkaç soru yöneltiyor Burak.

  • Blog yazmaya ilk defa nasıl başladım?

Daha önceki sitemizin cms sistemi Php-Nuke idi, tek başına hayat çok zor arkadaşlar bu yuzden Php-Nuke’yi bırakıp sadece düz yazılar yazabileceğim ve kullanıcıya karşı sorumluluğumun minimum seviyede olabileceği bir içerik yönetimi lazımdı. Baktım ki blog’cular almış başını gidiyor bismillah dedim bende başladım (ilk yazımız).

  • Blog yazılarımın konusu belli bir çizgide olması için çaba gösteriyor muyum? Yoksa içimden geldiği gibi mi yazıyorum?
Tabi belli bir çizgide olmalı, belli bir kategoride… İnşaatla ilgili her türlü işlevsel ve gereksiz olayları yazmaya çalışıyorum. İçimden gelmediğini yazmam zaten.
  • Blog yazmak için gün içinde bazı şeylerden feragat ediyor muyum?

Daha önce ediyordum (hemde çok) 15 gündür hayatım pasif moda geçti, İnşaat Bölümü’de hayatımın bir parçası olduğundan doğal olarak etkilendi bu durumdan.

  • Blog yazmak benim için eğlenceli bir uğraşken şimdi artan bekleyiş yüzünden zorunlu bir hal almaya başladı mı?
Başta söylediğim Php-Nuke’de forum sistemide vardı ve talep direk forumlarımıza aktarılıyordu. Bu talepleri karşılaymayacağımı varsayarak blog yaptık dedik, 15 günlük boşlukta taleplerin düştüğünü tahmin ediyorum. Ziyaretçilerimizin birçoğunu kaybettik desek yeridir.  Evet, Kısa Kısa, Kasmadan… demiştim ki taleplere yetişemezsem/karşılayamazsam bu yük altında ezilmeyeyim. Elbette bir sorumluluğum var ama bazen hayatın rüzgarına kapılıp bulunduğunuz yerden uzaklaşabiliyorsunuz.
  • Blog yazmayı daha ne kadar sürdüreceğim.

Bu biraz rizikolu bir soru.  Son soruyla birlikte genel bir değerlendirme yapayım, bununde cevabını böylelikle vereyim. Günde ortalama 8-9 saat bilgisayar başında kalan biriyim, bilgisayar ve internet benim için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Damarlarımda kanla karışık teknoloji akmakta.  İnsanlığa faydalı olabileceğimi düşündüğüm ve gücümün olduğu son noktaya kadar blog yazmak, sitelerimle ilgilenmek isterim. Belki bu mim beni yeniden bloga bağlayabilir. İnşaatla ilgili yazmak istediğim güzel konular var.
Belki biraz yazar desteği gelse yeniden örgütlenebiliriz, buda benim blog hayatına yeniden bağlanmamda önemli bir etki olur. Zira Burak Öztürk kardeşimede teşekkür ederim.

Pası Burak Budak kardeşime göndereyim, selam olsun ona burdan. (zaten gönderecek kimsemiz yok )

View Comments

  • evet çok güzel yazmışsın abi gerçekten de bende en kısa sürede mim'i cevaplamaya çalışacağım bu tür güzel mimler olmalı gerçekten de ...

  • Bu bilgileri bizimle paylaştığınız için gerçekten çok teşekkür ederim gerçekten çok güzel ve yararlı bir site olmuş. iyi çalışmalar.

Share
Tags: Mim