Depreme duyarlılık günleri & Sismail

Sismail
Tam tarihini anımsamıyorum 2004’lerde Deprem Dede vardı. Prof. Ahmet Işıkaraisimli ak sakallı dede çocuklarımızın, gençliğin ve tüm Türkiyenin depreme karşı bilinçli ve hazırlıklı olması için çaba göstermişti. Milli Eğitim Bakanlığıyla ortaklaşa çalışmalar yaptı çocuklara boyama kitapları dağıtıldı deprem dedelerini boyadılar. Bazı camiilerde vaaz bile verilmiş. Ardından deprem dedeye reklam teklifleri yağmaya başlar ve reklamlarda oynar [Oldumu sana Reklam Dede]. Neyse daha sonra siyasete atılmış ve tutunamamis falan fistan. Deprem dede çalıştı çalışmasınada sonraları kendini kaybetti.
Son günlerde Kandilli Rasathanesi tarafından deprem dede’den esinlenerek Sismail karakteri oluşturuldu ve Depreme Duyarlılık Günleri adı altında bir kampanya başlatıldı. www.depremeduyarliyiz.org web sayfası tarafından desteklenen bu projenin amacı yine depreme karşı duyarlılık ve bilinçlendirme çalışmalarını organize etmek ve yürütmek.

Video’da gördüğümüz maskotumuzun ismi Sismail Sismik ve İsmaili birleştirince Sismail olmuş. Sismaili ve etrafındaki çocukları görünce Susam Sokağı geldi aklıma, birazda duygulandım.

Sismailin programı:

-Gezici Deprem Eğitim Tırı ile çeşitli kent merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde, üniversitelerde çocuklar ve halkla buluşacak,
-Üzerinde yer alacak elektronik mekanizma ile çocuklara Sismail şarkısını dinletecek, kısa bilinçlendirme mesajları verecek,
-Depremden Korkmayalım, Depremi Öğrenelim! başlığı altında her ay bir konuyu içeren bilinçlendirme panoları ile bizlere mesajlar verecek,
-Her ay en az bir kez olmak üzere Alışveriş merkezlerinde “Depremden Korkmayalım, Depremi Öğrenelim!” etkinlikleri kapsamında bizlerle olacak,
-Bilinçlendirme broşürleri dağıtacak,
-Çocuklarla hatıra resmi çektirecek,
Televizyon programlarına katılacak,
-Çeşitli sanatçılarla birlikte konserlerde bizlere mesajlar verecek,
-Sevilen TV dizileri ile kısa mesajlar verecek.

Gezici deprem tırı hazırlatılmış

Gezici deprem eğitim tırı, kontrol edilebilen gerçek deprem koşullarının bulunduğu bir ortam oluşturarak deprem eğitimleri için kullanılacak olan özel donanımlı bir araçtır.
Amacı, ev, işyeri ve sınıf gibi mekanlarda, depremin eşya ve insanlar üzerindeki etkilerini göstermek, depremin etkilerini en aza indirmek için yapılması gerekenler hakkında görsel ve uygulamalı bir eğitim mekanı oluşturmaktır.
Sarsıntı odası mobilyalı ve aksesuarlı, gerçek hayata uygun döşenmiş oturma odası ve mutfaktan oluşur. Uzun olan ön yüzü, boydan boya açık ve içi gözlenebilir konumdadır. Film ve projeksiyon göstergesi için ön yüzde demonte perde bulunmaktadır. Oda içine giriş çıkış sağlamak için yan bölümden bir oda kapısı bulunmaktadır. Öne, arkaya, sağa sola ve aşağı yukarı, yaylanma şeklinde hareket etmektedir.
Mutfak bölümünde deprem anında gaz kaçağından kaynaklanan oluşabilecek yangın başlangıcını canlandırmak için muftakta bulunan LPG gaz devresinden alev çıkacak kontrollü bir yangın başlangıcı oluşmaktadır. Yine deprem sırasında oluşabilecek su borusu patlamalarını canlandırmak için mutfakta bulunan su boru devresi patlayarak basınçlı su kontrollü olarak fışkırmaktadır. Sarsıntı başlayınca başlayan püskürme, sarsıntının bitmesi ile durmaktadır.

Odada, ayrıca deprem sırasında oluşabilecek sesler de duyulabilmektedir.

Deprem Tırı

Sismaile başarılar diler, Kandilli Rasathanesi çalışanlarına bu güzel projeleri için teşekkür eder ve Projeyi Insaatbolumu.com olarak destekleriz.

1 yorum

  1. ea_a 15 Nisan 2009

Yorum yaz