Autocad Produced by an autodesk educational product yazısını kaldırmak

Çoğumuz autocad çalışmamızı tamamladıktan sonra plotter çıktısı alıyoruz.
Bu gece alınan hardcopy de yaşanan bir sorundan bahsetmek istiyorum.
Neydi bu sorun?
Aşağıda görmüş olduğunuz print preview görüntüsünde gördüğünüz kağıdın sağ-sol-üst ve alt kısımlarındaki “produced by an autodesk educational product” uyarısı.

produced-by-an-autodesk-educational-product-yazisi

Product Education çalışmakta olduğunuz autocad modellemesinin bir çalışma sayfası olduğunu belli eder size. Bu bir virüs değildir.
Ayrıca bu uyarı dwg sayfasını ilk açtığınız anda ekrana gelir ve sizler “produced by an autodesk educational product” olmasına rağmen açmaya zorla seçeneğini tıklarsınız. (Cancel… seçeneğini seçmeniz halinde dosya açılmaz)
Bu ek bilgiyi de verdikten sonra bilinenin tersine başka bir yöntemle ilerlemek istiyorum. Bu yöntemle bir dwg dosyasını kolaylıkla dxf formatına sayfa geçişi yapmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulama

1. Açık olan dwg sayfasında öncelikle şayet yazdırma komutunda iseniz esc tuşu ile çıkın.

2. Command bölümüne dxfout yazın, enter tuşunu tıklayın

sekil-2-dxfout-komutu
3. dxfout komutu işleme girdiğinde karşınıza dxf formatını nereye kaydediceğinze ait dosya çıkacak, buradan kaydedilmesini istediğiniz
dosyayı seçin. Tamam seçeneğini tıklayın.

sekil-3-dxfout-komutu
4. şimdi sıra geldi oluşturulan dxf formatını dosya içine girmeden Autocad üzerinden açmaya.
Command satırına dxfin yazın ve enter tuşuna basın. (şekil:4)

sekil-4-komut-satiri-dxfin-komutu

5. Açılan dxf formatlı çizimi kaydedebilmek için CTRL+TBL tuşunu kullanarak (sayfa geçişi) açık olan dwg formatlı çizimi kapatın.

6. dxf formatlı sayfada iken ctrl+s tuşuna basalım ve enter tuşuna basalım (dosya kayıt işlemi). Burada Autocad bize uyarı verecek, “aynı dosya isminde bir dosya var, Üzerine kaydedilmesini istiyor musunuz?” evet-hayır seçeneği size ait. Dilerseniz farklı bir isimle ya da var olan dosya üzerine kaydedebilirsiniz.

Konu ile ilgili soru işaretleriniz varsa en kısa sürede geri dönüş yapılmaya çalışılacaktır. Sorununuzla ilgili ekran görüntüsü almanız ve bizlerle paylaşmanız yeterli olacaktır.

Teşekkürler

3 Yorum

  1. metehan 13 Aralık 2014
  2. HASAN 01 Nisan 2015
  3. Fatih ARABACI 18 Şubat 2020

Yorum yaz