Logo Background RSS
Blue Theme Green Theme Pink Theme Black Theme Red Theme
 •  Yazar: Bilal Bilgi
   İnşaat Mühendisi, İSG Yüksek Lisans Öğrencisi. Paylaşım sever, bilgisayar meraklısı ve programcı.


  YAZIYA PUAN VEREBİLİRSİNİZ
  (14 oy kullanılmış, 5 üzerinden 4,29 puan almış)
  Loading...
  Tarih: 08 Ağustos 2007 – 11:03
  Bugün: 0, Toplam: 35201 defa okunmuş.
  Kategori: YARARLI BİLGİLER
  Etiketler: , ,

  yoklogo.jpgYükseköğretim Kurulu (YÖK), ”Uygulamalı Teknik> Bilimler Fakültesi” açma kararı aldı. Buna göre, Meslek Lisesi çıkışlılar, alanlarının devamı niteliğindeki 4 yıllık lisans programlarında okuma imkanı, önlisans düzeyinde eğitim yapan Meslek Yüksek Okulu (MYO) çıkışlılar da lisans tamamlama fırsatı elde edebilecek.

  Temmuz ayında yapılan YÖK Genel Kurulu’nda, ”Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri”nin açılmasına karar verildi. Karara göre, Afyon Kocatepe, Batman, Cumhuriyet, Dumlupınar, Düzce, Fırat, Karabük, Karadeniz Teknik, Kırklareli, Kocaeli, Mersin, Muğla, Pamukkale, Sakarya, Selçuk, Süleyman Demirel Üniversiteleri ile Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesinde bulunan Teknik Eğitim Fakülteleri, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesine dönüştürülecek.
  Çankırı Karatekin, Ege, Gaziantep ve Uludağ Üniversiteleri bünyesinde Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri kurulacak. Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversiteleri bünyesinde yer alan Teknik Eğitim Fakülteleri, meslek liselerinin öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere eğitimine devam edecek ve bu iki üniversitede, Teknik Eğitim Fakültelerinin yanında, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri açılacak. Böylece, 23 üniversitede, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesinin kurulmasına ve iki üniversitedeki Teknik Eğitim Fakültesinin de işlevini sürdürmesine karar verildi.
  Hazırlığı 2 yıldan beri devam eden ve gerekçesi, YÖK tarafından şubat 2007’de yayımlanan ”Türkiye’nin Yükseköğretim Stratejisi” raporunda açıklanan çalışmanın, meslek lisesi çıkışlılara, alanlarının devamı niteliğindeki 4 yıllık lisans programlarında okuma imkanı vereceği, önlisans düzeyinde eğitim yapan MYO çıkışlılara da 2+2 ( lisans tamamlama) fırsatı getireceği öğrenildi.
  Kaynak: AA haber ajansı

59 Comments

  1. henster
   9 Ağustos 2007 - 15:28

   Bu gerçekten çok güzel bir haber. Teşekkürler

   1. berat
    23 Haziran 2013 - 18:00

    bende bu bolume gidecegım ama hangi dalına gidiyi sizce

   1. emre
    16 Ağustos 2007 - 17:11

    Ya bu haberi bende okudum güzel bi haberde haber ayrıntılı diil mesela biz inşaatçılar mühendislik ve öğretmenlik seçebiliyoruz teknik bilimler fakültesini bitirdikten sonra ünvanımız neolacak öğretmenmi olcaz öle ise ben almıyım etrafımdaki yapı öğretmenlerinin halini görüyorum atama yok imza yetkisi yok eeee boş işler sonuçta gene bişe yok yök amca saygılar devam

    1. esRa
     18 Ekim 2010 - 16:52

     ya arkadaşım tek olsunda sen ister oku ister okuma sana öğretmen ol diyen yokki ordanda devam et direk çalışmak zorunda dğeilsin kii alla allaa ne bu cürret yaa saygı bari duy. güzel bi haber sonucuda güzel olursa süper olur sen ister oku ister okuma ama kişiliksiz yorum yabma saygı duyy. bende bi öğretmenım bence bu söledigin akılsızca bişi.

     1. veysel
      9 Ağustos 2011 - 10:53

      esra hocam katılıyorum size

    1. Bilal Bilgi
     16 Ağustos 2007 - 18:44

     @emre Zaten henüz kesinleşmiş bir konu, YÖK henüz bu çalışmayı tamamlamamış. Şimdilik sadece öğrenim yılı 4 yıla çıkacak deniliyor.

     1. KİFAYET
      20 Ağustos 2007 - 15:18

      slm bilal
      haber güzelde bu nzm aktif olcak haberin varmı…..

      1. Bilal Bilgi
       20 Ağustos 2007 - 16:29

       @KİFAYET şimdilik belli değil, gelişmelerden haberdar ederim.

       1. hüseyin
        25 Ağustos 2007 - 11:09

        Çok memnun oldum hayata ne zaman geçecek. Bilgileri kimden alacağız lütfen bizleri bilgilendirirmisiniz

        1. Bilal Bilgi
         25 Ağustos 2007 - 11:39

         @hüseyin bilgi edinirsek bilgilendireceğiz!

         1. ahmet
          4 Eylül 2007 - 19:08

          güzel bi haber ama kesin kayıtlar ne zaman bi açıklama yapılsın bizde ona göre davranalım   

          1. Bilal Bilgi
           4 Eylül 2007 - 19:40

           @ahmet, açıklamayı http://www.yok.gov.tr YÖK’ün resmi sitesinden takip edebilirsin.

           1. nur
            11 Eylül 2007 - 22:14

            ben meslek lısesı muzunuyum bılgısayar bolumu sımdı 2 yıllk ınsaat bolumune kayıt yaptırdım haberden bızde yararlanacakmıyız yanı bolum degıstırenler???

            1. Bilal Bilgi
             11 Eylül 2007 - 23:23

             @nur Henüz kanunlaşmış bir durum yok, önce resmi gazetede yayınlansın gerisi kolay.

             1. akilic54
              13 Eylül 2007 - 11:27

              ayrıntılı bişey yokta myo lular bir şey beklemesin. sadece oyun ve oyalama tekniği. hiçbir yaptırım ve yetki yok. bir myo lu nun meslek liseli kadar değeri yok. bunu bir çok iş yerinde görebilirsiniz.niyet halis olsaydı myo luların imza ve sorumlulukyetki sınırlarını  belirlerlerdi. inanmıyorum.sadece oyalama tekniği Allahın selamı üzerinize olsun.

              1. bilalyesiloglu
               20 Eylül 2007 - 10:31

               4 Yıllık geçiş konusunda fazla bılgısı olan varmı sınavlamı nasıl olacak konusunda tesekkurler.

               1. deniz kaya
                26 Eylül 2007 - 15:03

                yaw ben ıkı yılllık ınsaat bolumu MYO mezunuyum nıye bız AÖF den 3.sınıfta baslama hakkı verılmıyo ..işletme iktisat gibi AÖF 3. sınıftan baslayıp bıtırme hakkı verılmıyo..bızım basımız kel mı…bır de MYO bılgısayar programı mezununa bu hak veriliyor ama bize yanı MYO ınsaat bolumune gelınce yok  bişe..zaten iş de bulamıyoruz.kaldırın o zaman  bu bolümü gitsin…

                1. KALPSİZ
                 3 Ekim 2007 - 16:30

                 slm ben ünüversiteyi yeni kazandım adıyaman üniversitesi meslek yüksek okulu pazarlama bölümündeyim şimdi myo 4 yıllık oldu bu bize geçerlimi biz 4 yılmı okucaz 2 yılmı merak adiyorum cvp verirseniz sevinirim ben düz lise çıkışlıyım

                 1. Bilal Bilgi
                  4 Ekim 2007 - 15:52

                  @KALPSİZ 2 yıl.

                  1. ahmet
                   6 Ekim 2007 - 23:03

                   ya anlamadıgım biz 2yılık ünvst 4 yılık  oldugunda geçtigimizde ve bitirdigimizde ne olacagız arkadaşlar sizcede önemli olan bize verilen sıfat ne olacak ben bu sorunun cevabını istiryom

                   1. nazan
                    8 Ekim 2007 - 16:53

                    Ya bu bezaman kesinleşecek gerçi bende şans yoktur am neyse allahtan ümit kesilmez……….

                    1. zeynep
                     16 Ekim 2007 - 10:32

                     Peki okullara alım ne zaman başlıyo?ben okul birincisiyim fakat sınavları kılpayı kaybediyorum. bu yıl ikinci girişim ve geçen yıl yerleştirilmediğim halde okul puanım kırıldı.artık birincilerede bi şans verilmeli değil mi?

                     1. mehmet
                      16 Ekim 2007 - 13:43

                      ya bu öğrenci alımı ne zaman olacak haberi olan var mı?

                      1. pınar
                       19 Ekim 2007 - 10:35

                       inşaat bölümü (insaat teknikerliği) myo nun diğer bölümlerine göre daha avantajlı iş bulma imkanı daha fazla dgs de 4 yıllığı kazanırsan kazandığın okulun adı altında inşaat mühendisi olursun alırsın diplomanı ayrıca metraj ve hakedişle aran iyiyse başarılı olursun bi çok yerde , istersen mimarlık bürosunda autocad le çalısırsın…

                       1. yelda
                        23 Ekim 2007 - 13:25

                        arkadaşlar biz dgs sınavını ile 4 yıllık lisans eğitimine geçiyoruz.. oldukça da yüksek bir puan ile.. ben hiç sanmıyorum sınavsız alacaklarını mutlaka bir sınava tabi tutulacağız tıpkı dgs gibi.. 1000 kişi girecek ve her okula 1 kişi alınır artık … lisans tamamlama hakkını yok bize bedava verir mi ?

                        1. ali hakan
                         26 Ekim 2007 - 13:49

                         arkadaşlar merhaba..benim bildiğim kadaryıla iki atrı iki olayı bu şekilde gercekleşecek..
                         gerci hala yürürlüğe girmemiş ama adı değiştirelen okullara baktığımız zaman bu okulların bir zemin aracı olarak oluştulduğunun hissini yaşıyoruz.
                         diyelim kı ahmet 2 yıılık inşaat mezunu ve dgs nın öss den daha zor olduğu bir aşama var önunde… yine dgs gibi bir yeterlılık sınavından gecerek 3, sınıftan inşşat bölumune devam edecek ve 4 yıllık eğitimini gercekleştirdiği zaman alacağı yenı unvan TEKNOLOG olacak.. teknolog unvanında imza kullanma süreti yok ama askerlikte 5 aylık yapma hakkına sahip olacak.. diyelimı ahmet biraz daha başarılı ve yapı öğretmeni olmak istiyor 1,5 yıl daha okuyarak bu hakka sahip olacak.. yada ahmet muhendis olmak istıyr 1 yıl daha okuyarak UYGULAMA MUHENDİSİ olacak ve bir muhendısın kazandiğ butun imza haklarına sahip olacak bu sistem bu yıl yürülüğe girmesde gelecek yıl kesın girer çünkü gelişmeler bunu gösteryitor.bu yıl ve daha önceden mezun olan arkadaşların hakkı tabıkı saklı kalacak yanı bu haktan yayralanabilecek.umarım gercekleşir ama canım türkiyemde herşey de olduğu gibi bundada bir sınava tabi tutulacak.. şu an bölümde okuyan arkadaşlara önemle belirtmek isterimkı puan larını çok yuksek tutsunlar çunku en önemlı kıstas bu olacaktır yerleştirmede..bu sistem de bildiğim kadaryıla teknık bölümler için gerçekleştirelecek(inşaat elektrk makına)..
                         ikinci bir konu ise tekniker maaşlarla ilgili.. arkadaşlar kendını geliştiren doktor un aylığyla normal bir doktorun aylığıının aynı olmasını beklemek biraz haksızılık olur değilmi..bence ilk çalıştığın firmaya işi öğrenmek için üstüne parada versen zoruna gitmesın.zaten ilk işinde göreceğin alakının adı SÜRBYAN olacak yanı işi öğrenen anlamdına bu yuzden 500 ytl gibi bir maaş ilk etepta küçümsenecek bir maşşa değil..kendını geliştirtrsen 2000 ytl gibi bir maaş da alabilrisn.. ve en önemlsı eğer bir firmada çalışmak istyorsan bu firmaının buyuk bir firma olmamasına dikkat edin tercih daha çok normal bir firma olsun yanı patronunla yuzyuze görüşebildiğin bir firma olsun kı başarın ve emeğin senın amırıne mal edilmesin
                         herkese saygılar

                         1. tolga
                          26 Ekim 2007 - 18:11

                          arkadaslar biz inşaat teknikleri birlik olup sesimizi tek bi ses olarak duyuramadıktan sonra yıllar boyunca mimar mühendis altında ne sınıfı oldugu belli olmadan yaşar dururuz.önce birlik olup bizimde odalaşma ve bu tip haberleri odalarımızdan takip etmemiz gerekir.toplam tekniker sayısı mimar mühendistende fazladır ama yine haksızlığa ugrayan bizler oluruz.

                          1. servet oğuz
                           28 Kasım 2007 - 21:23

                           Ya arkadaşlar bende bilgisayar teknolojisi ve programlama 2.sınıftayım bu uygulama ne zaman yürürlüğe girecek yök bizimle dalgamı geçiyo en azından ayrıntlı bi açıklama yapabilirler herkese iyi akşamlar.

                           1. Mustafa
                            4 Aralık 2007 - 19:23

                            Arkadaşlar merhaba,
                            Bu uygulamalı teknik bilimler fakültesi projesi güzel bir şeye benziyor ama kafamdaki soru işareti şu. Bu okuldan mezun olduktan sonra ünvanımız ne olacak. Ben inşaat teknikeriyim, lisans tamamladığım zaman ünvanım ne olaki çok merak ediyorum. Yıllardır devlet dairesinde çalışıyorum MYO nu tercih edecek arkadaşlara benden bir kardeş tavsiyesi hiç tercih etmeyin, çünkü 2.sınıf insan muamelesi görürsünüz her zaman, üstelik mühendisler 3600 ek göstergeden emekli olurken bizler 2200 de kalıyoruz buda hem ikramiyenin hemde maaşın azlığı demek, saygılarımla

                            1. baran
                             14 Aralık 2007 - 11:43

                             şimdi bu kararlar güzel ama bu geçiş dgs sınavı gibi olacak olursa hiç bir anlamıyok yok yani sırf askerlik olayı içinse 5 ay yapan 15 ay da vapar ?

                             1. hakan kılıç
                              16 Aralık 2007 - 16:17

                              önemli olan şu an bunların gundem olmasıdır biz zamanı bekleyeceğiz.. ve en öenmlısı bir dikelçe kampanyası başlatmaktır.. bu hukumet dilekçeklere önem veriyor
                              saygılar

                              1. orhan
                               5 Şubat 2008 - 00:47

                               merhaba ben yalova myo 1 sınıf sogutma iklimlendirme ögrencisiyim bu haberi ilk duydugumda cok sevinmiştim ama sevincim kursagımda kaldı cünkü arkadşlarım ve yakın cevremde olan insanlar böle bişey olamaz olmaz imkansız gibi şeyler söylendi morelim bozuldu ama olursa cok ii olur olsada mutlaka sınav koyarlar yine insanlara zorla ezber yaptırcaklar neyse inş olur

                               1. ramazan
                                6 Şubat 2008 - 21:16

                                s.a
                                ya bu konuda tedaylı bilgi alamazmıyız biri teknolog diyo diğeri tekniker ile mühen dis arası ( yüksek inşaat tek nikeri) diyo meydan boş atan atana doğru bir bilgi alacağımız yer yok mu ne zaman ve nasıl başlayacak belli bir tarihteki mezunlarımı kapsayacak yoksa herkesi mmi

                                1. ismail
                                 14 Şubat 2008 - 12:06

                                 arkadaşlar merhaba.
                                 ben 2002 yüksek okul inşaat bölümü mezunuyum.
                                 sonra dgs ye girerek yapı öğratmanliğini bitirdim. bende bu konuları araştırıyorum. bulduğum tekşey teknik eğitim fakültesi mezunlarının mühendizik tamamlama sınavının olduğu. kazanılırsa 2 yarı yıl okuyup müh. haklarına sahip olunacağını öğrendim. ama ne yazıkki bu sınav uzun süredir açılmıor. yani ben geleceğimiz hakkında pekte umutlu değilim. mühendizsen tamam, gerisi hikaye.

                                 1. ismail
                                  14 Şubat 2008 - 12:09

                                  merhaba arkadaşlar buda kanun.
                                  3795 sayılı kanun 4.,5. ve 6. maddeleri gereğince teknik öğretmelere Mühendislik Tamamlama eğitimi verilerek Mühendis olmaları hakkı tanınmıştır.

                                  1. kader
                                   19 Temmuz 2008 - 16:21

                                   merhaba arkadaşlar…
                                   ne yazıkkı böyle bu durumla karşı karşıyayız.herşeye boyun eğmek zorunda kalıyoruz.meslek çıkışlarında myo çıkışlarında heryerde önü kapalı.bu sorunu aşmak oldukça güç gözüküyor…yinede şansımızı her ne olursa olsun denemeliyiz…

                                   1. jiyan
                                    21 Temmuz 2008 - 10:15

                                    slm ben bu yıl sınava girdim istediğim puanı alamadım ve üniversiteye gitmek istiyorum ancak puanım m.y.o. larına tek tutuyor.Ben ise duyarlı arkadaşlardan inşaat hakında biraz bilgi edinmek istiyorum.Gerek olumlu gerekse olumsuz yönlerini anlamanızı istiyorum.

                                    1. pelin
                                     8 Ağustos 2008 - 13:52

                                     arkadaşlar inşaat bölümünden mezun olduktan sonra 2 yıl daha lisans yapılıyor daha sonra tez hazırlanılıyo 1 yıl boyunca ve okuduğunuz okulda kalıp öğretim görevlisi olmanız daha kolay bunu bize bu sene öğretmenlerimiz söyledi üniversiteden,ama bnu kesinlikle sınavsız yapmazlar çoğu insan kolay kolay gidemez okuldaki transkriplere veya sınava tabi tutarlar

                                     1. sparrow_max
                                      9 Ağustos 2008 - 11:52

                                      arkadaşlar,peki geçmiş dönemlerden mezun olan inş tek. ne olacak? bu haktan yararlana bilecekler mi?
                                      ör:1999 mezunları veya 1998 bunlar girebilecekler mi?

                                      1. meltem
                                       26 Ağustos 2008 - 00:02

                                       bu haberi okudum hacettepe ankara yüksek okulu mezunuyum biz bu konunun neresinde yer alıyoruz ve bununla ilgili nasıl bilgi sahibi olacağım. bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

                                       1. derya
                                        28 Ağustos 2008 - 19:20

                                        arkadaşlar ne kadar karamsarsınız!unutmayın ki,hangi üniversiteyi yada bölümü bitiriseniz bitirin;önemli olan kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz ve özgüveninizdir..benim kuzenim katü makine müh.mezunu.yıllarca iş bulamadı.şimdi ise bir doğalgaz firmasında 600 ytlye tamah ediyor.ama nice teknikerler var ki,gerek yurt dısında gerekse burda çok iyi paralar kazanıyor.önemli olan körelmemek.kendimizi yenilemek geliştirmek.

                                        1. oğuz
                                         13 Eylül 2008 - 23:36

                                         siz boşverin inşaaat teknikerliği iyi bi meslek çünkü kendini geliştirdikçe kazanıyosun ve 18 de okula girsen 20de bitiyo al sana koca bi ömür geliştir kendini.Ne kadar korkuyosunuz iş bulamıcam ,amelelik yapıcam diye..size şunu söylüyim bu sektördeyseniz korkuya,ümitsizliğe,soru işaretlerine yer yok ciddi bi iştir çünkü inşaatçılık…

                                         1. ali
                                          8 Ekim 2008 - 13:39

                                          slm arkadaşlar bu 2 artı 2 meselesi 2007 de gündeme geldi ama 2008 de herhangi bir haber yok bunun sonucu ne oldu bilgisi olan bir arkadaşımız varsa bizi de bilgilendirse iyi olur saygılar……..

                                          1. sinem meriç
                                           28 Ekim 2008 - 11:47

                                           slm ben tam 4 yıl önce mezun oldum niğde myo inşaat bölümünden.myo olunca insan kaynaklarından cv geri dönüyor.madem bu ülkede myo denilen bir okul var ltfn bizede istihtam sağlansın.

                                           1. tayfun
                                            24 Mart 2009 - 11:18

                                            1998 mezuyum bu hak verlirse bizde başvurabiliyormuyuz.ne şartlar var.

                                            1. shooter
                                             27 Mart 2009 - 19:19

                                             mrb ben mersin myo da inşaat okuyorum sırf dgs ile mühendisliğie geçmek için antep iktisatı 2. sınıftan bıraktım .. aranızda bu konunun dgsyi nasıl etkiliyeceğini bilen varmı ?

                                             1. osman
                                              17 Nisan 2009 - 15:22

                                              sevgili arkadaşlar bende yozgat bozok üniversitesi inşaat teknikerliği bölümünü okuyorum.benim okul bu sene bitiyor.benim öğrenmek istediğim şu.eğer bu kanun önümüzdeki zamanlarda yürürlüğe konulursa bundan geçmiş dönemlerde de mezun olanlar yararlanabiliyormu.birde bu sınavsız geçiş dedikleri olayda bütün teknikerler inşaat mühendisleri veya öğretmenleri gibi mi eğitim alacaklar.cevaplarsanız sevinirim saygılar…

                                              1. mehtap
                                               15 Temmuz 2009 - 21:31

                                               arkadaslar bu nedir ya bütün şevkimi arzumu kırdınız keske girmeseydim 2 yılık insaat tercih etdecektim napcamı bilmiyorum bana biri yol göstersin ALLAH ASKINA artısını eksissini anlatbilirmisiniz daha 18 yasındayı ilkez girdim sınava siz tecrübelidirsiniz kafam karıstı şimdiden tesekkürler Allah yardımcımız olsun

                                               1. zülkif
                                                18 Ocak 2010 - 03:06

                                                gençler bende 2. sınıf elektrik öğrecisiyim öyle birşey olacağına inanmıyorum çünki olacak şey olsaydı en azından bir gazetede ön açıklama yapılırdı ilk açıklama 2007 de yapılmış başka bir faliyet olmamış o zaman bu insanları oyalamak bırakın böyle şeyleri yolunuza bakın kendinizi nasıl geçindireceğinizin yolunu bulun.

                                                1. zülkif
                                                 18 Ocak 2010 - 03:11

                                                 mehtap bu olayın artısını eksizini kimse bilmiyor herkesin dediğiyle yola çıkma yanlızca içinden geleni yap ama okuduktan sonrada bu bölümden ekmek bekleme en fazla yapacağın bir okulda asgari üçretle öğretmenlik o da istedikleri zaman sana yol weirirler.

                                                 1. yalçın
                                                  18 Ocak 2010 - 22:15

                                                  Selam arkadaslar nasılsınız bende slçuk myo insaat bölümü mezunuyum.Ya arkadaslar bu lisans tamamlamada durum ne bir haber var mı bılgısı olana var mı? bilgilendirirsenız memmun olurum selamlar….

                                                  1. melih
                                                   21 Ocak 2010 - 16:05

                                                   2007 beri haber var ama sonouç önemli.inşallah isteyimiz gercekleşir

                                                   1. mehmet
                                                    27 Ocak 2010 - 17:51

                                                    yelda insanların içini karamsatma ya devlet bişi koyduysa kafaya yapar

                                                    1. mehmet
                                                     27 Ocak 2010 - 17:52

                                                     bence gercekleşir ama daha beklıyoruz inş. gercekelişr

                                                     1. nevin
                                                      12 Şubat 2010 - 09:34

                                                      teknik eğitim fakültesi yapı öğretmenliği mezunu bir kişi kamu kurumunda tekniker kadrosunda çalışabilir mi? bu konuda bilginiz varmı? veya yapı öğretmeni olup tekniker kadrosunda çalışan var mı? yardımcı olursanız sevinirim.

                                                      1. gülden
                                                       21 Nisan 2011 - 18:20

                                                       mrb arkadaşlar bu 2+2 lik sistem nezman uygulamaya girecek ben inşaat okuyorum 2. sınıf tayım bu bölümde tamam lama varmı?bilgi verirseniz sevinirm…lütfen

                                                       1. emrah
                                                        17 Temmuz 2011 - 07:30

                                                        ben inşaat teknikerligi okuyorum şimdi ben ne okuyabilirim ne tecih yapabilirim lütfen allah rızası için bir cevap verin

                                                        1. betül
                                                         24 Ağustos 2011 - 23:33

                                                         ben bilgisayat bölümündeyim ama kndi işimde birde eşimin işinde çalışıcağım için inşaat mühendisliği istyrm. çoğu insanlar 2+2 oku diyor. ailem 4 yıllık varkn olur mu diyor. 2+2 okumak isterm lakn dgs sınavı zormuş. karamsarlaşmaya başladım. ayrca lys o kadr zor değil bnde girmeyi denemelisinz. çnkü bazı meslklern puanı çok düşük

                                                         1. sibel
                                                          4 Eylül 2011 - 22:40

                                                          inşaat teknikeriyim lisans tamamlama yürürlüğe ne zaman gireceği hakında bilgisi olan var mı                                                         Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.