Logo Background RSS
Blue Theme Green Theme Pink Theme Black Theme Red Theme
 •  Yazar: Bilal Bilgi
   İnşaat Mühendisi, İSG Yüksek Lisans Öğrencisi. Paylaşım sever, bilgisayar meraklısı ve programcı.


  YAZIYA PUAN VEREBİLİRSİNİZ
  (26 oy kullanılmış, 5 üzerinden 3,42 puan almış)
  Loading...
  Tarih: 16 Temmuz 2007 – 14:07

  Kategori: YARARLI BİLGİLER
  Etiketler: ,

  Ben düz lise mezunuyum inşaat mühendisi olmak istiyorum ama puanım tutmadı. 2 senelik yazıp 4 senelige yükselmek istiyorum ama 2 senelik için şartlar ne onu bilmiyorum cevabınızı bekiyorum.

  Geçtiğimiz günlerde aldığım bir e-posta’ya karşılık Kamil arkadaşımıza yardımcı olurken sitemizi ziyaret eden diğer arkadaşlarında bu konuda bilgilenmesini ve yorum bölümüyle birlikte bilgilerini paylaşmasının uygun olduğunu düşündüm.

  Aslında bugun satışa sunulan 2007 Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Klavuzu‘nda tüm bilgiler verilmektedir. Bu klavuzu lise ve dengi okullardan 3 YTL karşılığı temin edebilirsiniz. OSYM‘nin web sayfasında da bu klavuza pdf formatında ulaşabilirsiniz.

  Biraz klavuzdaki tablolarla ilgili bilgiler verelim.

  185 veya daha fazla puan alan öğrenciler

  1. Tablo 3A (Öncelik sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylarda olmak üzere)
  2. Tablo 3B
  3. Tablo 4

  ‘den tercih yapabileceklerdir.

  160-184,99 arasında puan alan öğrenciler

  1. Tablo 3A (Öncelik sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylarda olmak üzere)
  2. Tablo 3B
  3. Tablo 4’teki sadece AÖF (Açık öğretim fakültesi) ingilizce bölümler hariç tercih yapabileceklerdir.

  160’ın altında puan alan öğrenciler

  Tercih yapamazlar.

  2. yıllık Fakültelerde (MYO) öncelik her zaman sınavsız geçiş yapan Meslek Lisesi öğrencilerindedir. Yani işiniz birazda şansa kalmıştır. Mesela günümüzde bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bu alanda sınavsız geçiş yapan Meslek Lisesi öğrencileri bölümdeki kontenjanları doldurmakta ve düz liselerden tercih yapan öğrenciler puanları ne kadar yüksek olursa olsun boşta kalmaktadırlar.

  Yalnız inşaat bölümlerinden sınavsız geçiş pek azdır, bunun nedeni Meslek liselerinde inşaat bölümünü direkt ilgilendirecek bölümlerin az olmasıdır. İşinizi sağlama almak için girmek istediğiniz şehirdeki Meslek Liseleri danışmanlarına inşaat bölümünü kapsayan sınıflları sorup, mevcutları öğrenip ve bölüm hocalarınada direkt geçiş yapabilecek öğrenci sayılarını soru klavuzdaki kontenjan sayısı ile karşılaştırabilirsiniz.

  Kamil kardeşim 1. Bölümden 185 barajını geçtiyse klavuzdaki TABLO 3A ve 3B’den rahatlıkla tercih yapabilir. Ayrıca TABLO 4’ten de 4 yıllık seçim hakkına sahipsiniz, seçeneğiniz ne kadar kısıtlı olsada, yalnız inşaat bölümü değil…

  Bu arada en kaliteli eğitimi veren Meslek Yüksek Okulu İnşaat Bölümlerinden biri Gaziantep Üniversitesidir. Süper lise öğrencilerinin ortalama mezun olma yılı 3 yıldır.

  Tercih yapan tüm arkadaşlara başarılar diliyorum.

186 Comments

  1. ERCUİ
   18 Temmuz 2007 - 00:02

   hocam çok teşekkürler eline sağlık süper olmuş bende tercih edicem ama muğlayı antepi değil neyse çok sağol!!muğlalıyımda

   1. kararsz
    24 Temmuz 2007 - 15:13

    slm…ben çocuklugumdn beri inştt müh. olmak istemişimdr..sayısal öğrencisiyim..bu sene sınawa girdm 1. bölümden 249 ciwarı aldım 2. bölümden176 ciwarı aldım..bende iki yıllık insaat bölümü yazıp dikey geçişle 4 yıllık programlara geçmek istiyorm daha doğrusu müh.liğe geçmek amacım..fakat kime sorsam(hatta babam bile) onun yerine laborantlık vb..meslekler yazmamı söledi.(ve daha bi sürü sey:p)çok kararsız kaldım eğer iki yıllık instt yazsam girme sansm we ordan 4 yıllıklara çıkma sansm nedir?bana yardmcı olursanız çok sewinirim…

    1. Bilal Bilgi
     24 Temmuz 2007 - 16:02

     Puanın yeterli gibi görünüyor. Dgs geçişi için bölümde ilk 2 yada 3’ün içinde olmalısın ve dgs’den güzel puan elde etmelisin.

     İnsan istediği/sevdiğe meslekte daha çok başarılı oluyor: Mesela bana Bilgisayar bölümünü istediğim halde İnşaat geldi, hergün 7-8 saat bilgisayar başında kaldım. Bu sayede okulu 1 yıl uzattım. Birçok site hazırladım ve takip ettim, devamıda geliyor ve gelecekte. En iyi tercih inşaat olacak gibi görünüyor.

     1. kaan
      24 Temmuz 2007 - 20:40

      slm.. bana yardımcı olursanız çok sevinirim…ben 2 yıllık inşaat istiyorum ama puanım yetermi ya da daha doğrusu hangi şehirlere tercih listemde yer versem kesinlikle kazanırım 5-6 tane tercih sölerseniz sevinirim.. düz lise mezunuyum puanım sayısal 1 den 245… buarada 2 yıllık inşaat alan dışı bir tercihmi olucak yani ortaöğretim puanım 0.3 ile mi çarpılacak..

      1. kaan
       24 Temmuz 2007 - 20:42

       başaralı bir site yapmışsınız..tebrikler

       1. serdar
        25 Temmuz 2007 - 10:39

        öncellikle böyle güzel bir sitede yaptıgınız açilkama cok iyi olmuş ve beni etkiledi ben 2 yllıktan sonra 4 yıllıga cıkarıp müh bölümüne geçiş yapabilir miyim bir de üniversitelerin ismini öğrene bilirmiyim  teşekürler

        1. Bilal Bilgi
         25 Temmuz 2007 - 11:11

         2007 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda 2 yıllık (önlisans) programlarını ve üniversiteleri görebilirsiniz.

         Puanım yetermi yetmezmi diyen arkadaşlar mezun oldukları okullarına gidip rehberlik yada diğer hocalara danışırsanız daha gerçekçi bilgi edinirsiniz.

         1. bahar
          25 Temmuz 2007 - 23:35

          ben 2yıllık inşaat bölümünü okumak istiyorum ama daha sonra 4yıllıkdikey geçiş yapıpmüh.geçmek istiyorum böyle bir şansım var mı acaba

          1. arma85
           26 Temmuz 2007 - 21:59

           Şimdi benim şöğle bir sorum olacak ben iki senelik bir inşaat bölümüne gidersem ve 4 senelik mühendisliğe geçemezsem çünki çok kişi onun için gidiyor çok yoğun ve yarışacak çok kişi var. eve 4 seneliğe geçemediğimi var sayıyorum 2 senelik mezun olduğumda hangi iş dalında çalışabilirim _? yani 2 senelik inşaatı bitirdiğimde ne olucam bu alanda nasıl işler bulup nekadar para kazanma şansım var_?   Bunun cevabını en kısa zamanda yolarsanız ve mailimle bana haber veririseniz sevinirim tercihimi buna göre yapıcamda                şimdiden herkeze çok teşekkür ederim
            

           1. Bilal Bilgi
            26 Temmuz 2007 - 22:45

            İnşaat teknikeri olarak iş hayatına atılırsınız, nasıl ki?

            Şöyle ki:

            Teknisyen < Tekniker < Mühendis’tir.

            Tabi ilk birkaç yıl işi kavrama/öğrenme durumu olacaktır, bu durumda rütbe sözkonusu değildir. Önce işleri öğreneceksiniz çünkü teoriyle (okul) pratik (şantiye)  arasında fark var. Asıl işi şantiyede öğreniyorsunuz.

            2 Sende işi öğrendiniz diyelim, çalıştığınız inşaat firmasında şantiye şefi olarak bir Mühendis yoksa; sizi inşaatın 1. dereceden sorumlusu tutarlar nelerden sorumlu olacağım diye sorma, aklına gelen ve gelmeyen inşaatı ilgilendiren her konu. (işleri takip, işçileri takip, puantaj vs..)

            Ne kadar para kazanacağınıza gelince bu bölgeden bölgeye farkeder, mesela Mersin şehrimizde teknikerler pek iş bulamıyır, teknikerlere teknik çizim dışında iş yok (tabi bayan olacaksın)/yada çok az.

            Gaziantep’e bakarsan işin başında kesinlikle bir görevli bekler, Mühendis yoksa Tekniker bekler, para konusuna gelince askere gitmeden önce min. 500 YTL askerden sonra 1.500-2.000 YTL’ye kadar yolu var. Tabi şehrin ekonomik yapısı 1. dereceden etken oluyor. Gaziantep’te dolmuşlar ~0,90 YKRŞ iken Mersinde ~1.5-2 YTL

            Bol kazançlar. Smiley

            1. Batuhan
             27 Temmuz 2007 - 20:03

             BEN ANKARA TIP HAZIRLIK ÖĞRENCİSİYİM 2007 ÖSS YE GİRMEDİM PUANIM DÜŞECEK DİYE 2008 ÖSS YE GİRERSEM PUANIM DÜŞMÜYOR DEĞİLMİ? ANKARAÜNİV. HAZIRLIK SINIFI ÇOK ZOR BU SENE KALDIM SENEYE TEKRAR HAZIRLIK OKUYACAĞIM. ARKADALARA TAVSİYEM ANKARA TIP I TERCİH ETMESİNLER… thx

             1. Bilal Bilgi
              27 Temmuz 2007 - 21:08

              Bu sorunun cevabını rehberlik hocaları daha iyi bilir.

              1. Yavuz
               28 Temmuz 2007 - 17:26

               Bu siteyi kuran yapımında emeği olan ve soru soran herkese minnettarım. Soru sormama bile gerk kalmadı 

               1. Mustafa KARAHASAN
                29 Temmuz 2007 - 10:39

                İnşaat teknikeri nasıl olunur? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

                1. Bilal Bilgi
                 29 Temmuz 2007 - 15:23

                 Üniversitelerin Meslek Yüksek Okullarında ki İnşaat Bölümünde Önlisans yaparsanız. (2 yıllık inşaat bölümü) İnşaat teknikeri olunur.

                 1. alper
                  30 Temmuz 2007 - 04:25

                  gercekten cok ıı sıte tşkler…soru sorcakıtm burda cvpları warmış

                  1. nurten
                   30 Temmuz 2007 - 12:18

                   iki senelik bir inşaat bölümüne gidersem ve 4 senelik mühendisliğe geçemezsem 2 senelik inşaatı bitirdiğimde ne olucam bu alanda nasıl işler bulup nekadar para kazanma şansım var_? 2 yıllıgı bıtırıp dgs gırdıgımde baska hangı bolumlerı tercıh edebılırım?  Bunun cevabını en kısa zamanda yolarsanız ve mailimle bana haber veririseniz sevinirim tercihimi buna göre yapıcamda                şimdiden herkeze çok teşekkür ederim 
                    

                   1. Bilal Bilgi
                    30 Temmuz 2007 - 15:39

                    Bu yorumumu okumadınız sanırım:
                    İnşaat teknikeri olarak iş hayatına atılırsınız, nasıl ki?
                    Şöyle ki:
                    Teknisyen < Tekniker < Mühendis’tir.
                    Tabi ilk birkaç yıl işi kavrama/öğrenme durumu olacaktır, bu durumda rütbe sözkonusu değildir. Önce işleri öğreneceksiniz çünkü teoriyle (okul) pratik (şantiye)  arasında fark var. Asıl işi şantiyede öğreniyorsunuz.
                    2 Sende işi öğrendiniz diyelim, çalıştığınız inşaat firmasında şantiye şefi olarak bir Mühendis yoksa; sizi inşaatın 1. dereceden sorumlusu tutarlar nelerden sorumlu olacağım diye sorma, aklına gelen ve gelmeyen inşaatı ilgilendiren her konu. (işleri takip, işçileri takip, puantaj vs..)
                    Ne kadar para kazanacağınıza gelince bu bölgeden bölgeye farkeder, mesela Mersin şehrimizde teknikerler pek iş bulamıyır, teknikerlere teknik çizim dışında iş yok (tabi bayan olacaksın)/yada çok az.
                    Gaziantep’e bakarsan işin başında kesinlikle bir görevli bekler, Mühendis yoksa Tekniker bekler, para konusuna gelince askere gitmeden önce min. 500 YTL askerden sonra 1.500-2.000 YTL’ye kadar yolu var. Tabi şehrin ekonomik yapısı 1. dereceden etken oluyor. Gaziantep’te dolmuşlar ~0,90 YKRŞ iken Mersinde ~1.5-2 YTL
                    Bol kazançlar.
                    ——-
                    Dgs ile ancak İnşaat Bölümüne geçebilirsiniz, 4 yıllık fakülteye girdiğiniz zaman YGS (yatay geçiş sistemi) ile başka bir bölüme geçme hakkınız var.

                    1. efnan
                     30 Temmuz 2007 - 17:28

                     ya ben bısey sormak ıstıyorum ben lıse 3e gectım bu sene duz lısedeyım sozel bölumde sımdı meslek lısesıne gecebılırmıyım geceıs varmı?yardımcı olursanız sevınırım cok tesekkurler sımdıdenn:)

                     1. Bilal Bilgi
                      30 Temmuz 2007 - 17:31

                      Bu konuda bilgi sahibi değilim neyazık ki.

                      1. bandread
                       31 Temmuz 2007 - 00:27

                       ya şimdi bu bölümün ilerisi var mı ben bunu merak ediyorum ona göre tercih yapıcam ?

                       1. Bilal Bilgi
                        31 Temmuz 2007 - 08:30

                        Var; Mühendislik Smiley

                        1. soner
                         31 Temmuz 2007 - 11:57

                         selam arkadaslar.ossden pek ıyı puan alamadım 0.3 luk puanım 246.ınsaat bolumunu yazsammı dıye kararsızım ılerısı konusunda dgs sınavını kazanamazsam ıs bulma sansım nasıl olur dıye.bırde ınsaat bolumu okuyan arkadaslar dersler nasıl zormu yanı sınıfı kolay gecılebılırmı.cevaplarınız ıcın sımdıden tesekkurler..

                         1. şERİFE
                          1 Ağustos 2007 - 15:37

                          SLM BEN DÜZ LİSE ÇIKIŞLI Bİ ÖĞRENCİYİM TERCİHLERİMDEN İLK İKİSİNİ İNŞAAT OLARAK YAPTIM UMARIM OLUR.ÇOK GÜZEL Bİ SİTE AKLIMDAKİ SORULARIN CVBINI BULDUM EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRRRR
                           

                          1. ermin
                           2 Ağustos 2007 - 13:28

                           mrhb bende ılk tercıhımı insaat 2 yıllık yaptım ama EA alanım arkadasım arastırmıs bu sekılde oluyomus eyer bılgınız warsa benıde aydınlatırmısınız sımdıden tsk ederım
                            

                           1. Bilal Bilgi
                            2 Ağustos 2007 - 15:56

                            Insaat bolumu sayısal alandadır, Esit agırlık puanıyla girmek cok zor, çünkü puan düşüyor.

                            Tercih yapan arkadaslara başarılar…

                            1. damla
                             16 Ağustos 2007 - 10:30

                             Slm ya doğruyu solemek gerekırse kodlama hatası yaptım ve inşaat bölümü çıktı. Aslında hıç aklımda olmayan bır bölümdü. Benim sormak istediğim bır bayan için nasıl bir meslek hiçbir bilgim yok bu bolumle ilgili. Yardımcı olursanız sevınırım ii günler.

                             1. Bilal Bilgi
                              16 Ağustos 2007 - 10:55

                              Merhaba @damla

                              Öncelikle geçmiş olsun, senin için çok vahim ve üzücü bir durum olsa gerek, çalışıp önümüzdeki yıl gireyim desen puanının düşeceğinden bu pek mümkün görünmüyor.

                              Efendim; kum/çakıl (agrega), beton, kolon, kiriş, demir, çatı merdiven kapı pencere, duvar, harç, boya, sıva vb. işlerle uğraşacaksınız. MEzun olduktan sonra iş hayatına atıldığınız zaman sizi  şantiyeye gönderirler, her türlü işçiyle muhattap olmak zorundasınız. Eğer Gaziantepte yaşıyorsanız size işçiler hakkında biraz bilgi verebilirim. İşçilerin başında beklemeli, gerek temel eşilirken ayağınız toprağa bulanmalı gerekse sıva boya yapılırken üstünüze sıçramalı üstünüz başınız batmalı.

                              Vaziyetiniz vahim, bence hiç kayıt yaptırmayın. Evinizde oturun!

                              Yok yok şaka Smiley Yazınızdaki imla bozukluğundan dolayı böyle bir adrenalin yüksekliğini hak ettiğinizi düğşünmekteyim, yorumunuzdaki noktalama hatalarını düzelttim.

                              Seni biraz heyecanlandırmak istedim. Tabi şantiye alanında çalışan bayan mühendis ve teknik elemanlarda mevcut, bayanların rahatlığınız için büro işleriyle meşgul olacaksınız. Büroda çay neler yapılır derseniz: Autocad, 3ds Max vs.. çizim programlarını kullanabilirsiniz. Bunun yanında inşaatla ilgili resmi evrak takipleri (İmar, ruhsat, izinler vs.) yapabilirsiniz. Tabi çalışırsanız.

                              1. memiş kuşdemir
                               16 Ağustos 2007 - 10:56

                               Merhaba benim bir daha doğrusu bir kaç sorum olacak. Ben meslek lisesi mezunuyum bilgisayar bolumu ama bilg. bolumune gitmek istemeiyordum. İşletme tercih ettim ham puanim 255 olmasına rağmen isletme 2 yıllık gelmedi 3. tercihim olan insaat 2 yıllık geldi. Simdi ben bu bolumun ne yaptığını ne ise yaradığını pek bilmiorum arkadaslar dalga gecio amelelik filan diye. Bana yardımcı olabilirmisiniz 4 yıllıga gecis yapamazsam yani muhendislik gelmesse. 2 yilliği bitirince ne olabilirim ve ne kadar para kazanabilirim. Lütfen yardımcı olun bu arada ben konyadayım. Buradaki iş imkanı ne kadar? sorularım biraz fazla oldu ama kusura bakmayın hepsine cevap werirseniz cok sevinirim. simdiden tesekkurler

                               1. Bilal Bilgi
                                16 Ağustos 2007 - 11:13

                                @memiş kuşdemir

                                Merhaba, umarım hayırlı olur, bu konuda size yorum bölümünden cevap vermek yerine son günlerde yoğun olarak gelen bu sorunun cevabını birkaç güne kadar hazırlayacağım yeni bir yazıyla izah etmeye çalışayım. Sitemize üye olarak yeni yazılarımızın mail adresine gelmesini sağlayabilir yada rss bildirimini takip edebilirsiniz.

                                1. damla
                                 16 Ağustos 2007 - 12:18

                                 Tesekkur ederım cevap yazdıgınız ıcın…..heycanlanmadım desem yalan olur yani.zaten bır bilgim yok sizde oyle diyince korktum.bana dıosunuz ama sızınde ımla hatanız war.:)ben samsunda oturuyorum ve kastamonu üniversitesini kazandım.peki bu üniversite hakkında bir bilginiz warmı?kafam cok karısık yardımcı olursanız sevınırım

                                 1. Bilal Bilgi
                                  16 Ağustos 2007 - 12:44

                                  Öylemi,  yanısıra beton dökümünde işin başında olmanız gerekecek, büyük ihtimal beton dökülürken üzerinize sıçrayacak Smiley

                                  Kastamonu Üniversitesiyle ilgili henüz bir bilgi birikimine sahip değilim.

                                  1. umut
                                   20 Ağustos 2007 - 20:33

                                   slm ben umut oncelikle bende bu siteyle ilgili her seyde katkı bulunan insanlara coook minnettarım. ben kastomonu insaat bolumunu kazandım. 2yıllık ve puanım 256 benim 4 yıllıga gecme sansım ne kadar onu ogrenenbilirmiyim?
                                   bende kastomonu insaat bolumunu kazandım bolumle ilgili bilgi icin http://www.kmyo.ankara.edu.tr ‘ye girebilirsin

                                   1. gkr_28
                                    14 Ekim 2007 - 23:59

                                    mrb ben göker şimdi 1 sorum olucak inŞ cwp bulabilirim ben akşam lisesinden bu sene mezun olucam ilk sorum öss sınawına sözel bölümden girersemde insaat teknikerliği okuyabilirim yoksa esit ağırlık sartmı 2inci sorum ise teknikerlik için en az kac puan gerekio bunu bana 1 acıklarsan mükemmel olur

                                    1. Bilal Bilgi
                                     15 Ekim 2007 - 10:01

                                     @umut

                                     Dgs’de öss’deki puanına bakılmıyor, Bölümdeki başarın ve dgs sınavında aldığın puana bakılıyor, bu nedenle notlarını yüksek tutmalı ve dgs’de yüksek puan almalısın.

                                     @grk_28

                                     Sözel puanınla bu bölüme giremezsin, EA veya SAY puanınla girmeyi denemelisin. Ayrıca ne kadar yüksek puan alırsan al bu bölüme girememe ihtimalinde ve çünkü Meslek Liselerinin geçiş hakkı bulunuyor. Önce meslek liselerinden geçiş taleplerini inceleyip yerleştirme yapılıyor, ardından boş kontenjan kalırsa düz liselerdeki talebe bakıyorlar.

                                     1. erdi
                                      9 Kasım 2007 - 16:15

                                      ben lise 2 sayısal öğrencisiyim bu inşşat bölümünün zorlukları nasıldır.kolay kazanılırmı iyi iş bulurmuyum kariyer yapabilirmiyim
                                      inşaat mühendisi ile alakası varmı

                                      1. serap ocak
                                       13 Ocak 2008 - 18:18

                                       Merabalar hocam ben fırat üniversitesi m.y.o. mezunuyum dört yıllığa geciş yapamadım size sorum acık öğretimde bizim dört yıllığa geçiş şansımız varmı ben onu öğrenmek istiyorum bu konuda beni aydınlatırsanız sevırım .

                                       1. nalan
                                        23 Ocak 2008 - 02:37

                                        i günler benim size sorum söle 2 yıllık mesleklerın gecişi bu yl 4 yıl oldumu?

                                        1. Bilal Bilgi
                                         23 Ocak 2008 - 10:36

                                         @erdi bu iş mühendislikle bire bir iç içedir, kariyerde yaparsın ev arabada alırsın.
                                         @serap evet var.
                                         @nalan bu konu hakkında bilgim yok.
                                         Öss danışma bürolarına döndük yahu 🙂

                                         1. Alican
                                          23 Şubat 2008 - 15:41

                                          Selamlar. 2yıllık insaat yuksek okulundan mezun olduktan sonra, yapabilecegim meslekler nelerdir? örnegin yapı denetim sirketi acabilirmiyim? Muhendislik sansının cok dusuk oldugu bilincindeyim. o yuzden bu yıl tercihimi yapmadan önce sizlere danısmak istedim. 1) Yapı denetim sansım var mı? 2) Yapı denetim olmasa bile neler yapabilirim ogrenmek istiyorum. Ortalama maas miktarı ve is bulma imkanı gibi konularda beni tatmin edecek bir bilgi verirseniz cok sevinirim. Kolay gelsin…

                                          1. eren
                                           25 Şubat 2008 - 12:29

                                           mrblar.ben muğla msyo inşaat bölümü 1.sınıf öğrencisiyim.yapı teknolojisi dersinde catılar konusunu fotoğraflı bir biçimde slayt gösterisi şeklinde sunum yapmam gerekiyor ama.catılarla ilgili çizim fotolarını nerden bulabilrim.yardımcı olursanız sewinirim arkadaslar..

                                           1. asenka
                                            28 Şubat 2008 - 16:50

                                            mrblar ben düz lise sayısal bölüm mezunuyum üniversiteye hazırlanıyorum ve inşaat mühendisliği istiyorum çalıştığım için gece öğrenimi görmek istiyorum yıldız teknik üniversitesi bana ve işime en yakın olanı onun 4 yıllık gece öğrenimi için kaç puan almam lazım öss sınavında çok araştırıorum ve çokta hazırlanıyorum sizden yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler inş. bende sizin gibi inşaat mühendisi olucam…

                                            1. Hüseyin@@@
                                             10 Mart 2008 - 15:57

                                             slm ben Konya’lıyım.Eşit ağırlık öğrencisiyim.
                                             ÖSS 2007 sayısal puanım 0,3 AOBP’Lİ 208 0,8 AOBP’Lİ 246 BENİM İNŞAAT TEKNİKERLİĞİNİ EĞER BU YILDA AYNI VEYA BİRAZ DAHA YÜKSEK PUAN ALIRSAM BENİM TERCİH ETME ŞANSIM NEDİR SORULARIMA CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM ……………………………………………………………………………

                                             1. kerem
                                              28 Mart 2008 - 21:41

                                              mrb ben cumhuriyet üni. muhasebe okuyorum EA mezunuyum ama iki yıllık inşaat istiyorum neresi olursa olsun sivas olmasın 😀 EA olduğum için puanım düşermi yada sayısal puanım ii olursa girebilirmiyimlütfen hızlı cwp şurda sınawa bişey kalmadı ders çalışım:)

                                              1. hatice
                                               1 Nisan 2008 - 13:01

                                               slm ben 10.sınıf inşaat teknolojisibölümü okuyorum benım ılerde yapabilecegım konusunda yardımda bulunmanızı istiyorum meslek lısesinde okuyorum bu bana bır avantaj saglarmı tesekkürlerrr

                                               1. selin
                                                5 Nisan 2008 - 16:03

                                                mrb, ben oss hazırlanıyorum. Say ögrencisiyim ama cook umut yok benden vee inşaat müh olmak istiyorum önce 2 yıllık programa ordan 4 yıllıga gecmek istiyorum ama gecemezsem tekniker olarak calısıcam büyük ihtimal ve ist yasamak istiyorum sizce ist ii bi iş bulabilir miyim?

                                                1. canberk
                                                 13 Nisan 2008 - 20:52

                                                 selam arkadaşlar.ben öss sınavına hazırlanıyorum.sayısal mezunuyum ve 1. bölümden tercih yapmaya karar verdim.okul puanım 75 ama yanılmıyorsam 0,3 ile çarpılıp sonra ekleniyormus.inşaat bölümüne girmem için yaklasık olarak kaç puan almam gerekiyor.şimdiden teşekkürler

                                                 1. ahmet
                                                  26 Şubat 2011 - 13:20

                                                  inşaat mühendisi olmak çok mu zor ne yapmalıyım

                                                 1. ahmet
                                                  25 Nisan 2008 - 21:03

                                                  slm ben duz lıse mezunu bırıyım spor bölumu okudum.sımdı babamın sayesınde bı ınsaat sırketınde çalısıyorum. benım ıns muhendısı olmak ıçın ne yapmam lazım butun ayrıntılarıyla yazmanızı ıstıyorum sımdıden t.e saygılarımla

                                                  1. Ali
                                                   1 Haziran 2008 - 22:55

                                                   selam. iki yıllık inşaat teknikerliğine girmem için en az almam gereken puan nedir? yardımcı olursanız çok sevinirim.

                                                   1. ibrahim
                                                    2 Haziran 2008 - 14:46

                                                    size bi sorum olacak. 2 yıllık inşaat bölümü mezunuyum. inşaat teknikerliği mezunlarıyla aramda bi fark varmı varsa nedir. bende teknikermiyim. değilsem neyim. yardımcı olursanız sevinirim

                                                    1. soner
                                                     8 Temmuz 2008 - 20:24

                                                     slm arkadaşlar ben düz lise mezunuyum ve iki yıllık inşaat bölümüne girmek istiyorum fakat alabileceğim puan ksıtlı ama bildiğim kadarıyla rize ve ordu myo okul puanları oldukça düşük ve bende oraları dahi yazmayı düşünüyorum bu konuda bilgisi olan var mı payşaşırsa sevinirim yani girme şansım nedir?…

                                                     1. koray
                                                      12 Temmuz 2008 - 12:22

                                                      merhaba arkadaşlar, 2008 ossde ben inşaat müh. seçmek istiyordum, fakat puanım buna yetmiyor. bu yüzden 2 yıllık inşaat bölümü seçip 4 yıllık inşaat bölümüne geçme olanağı varmı, varsa nasıl? bir de bu olay hangi üniversitelerde oluyor acaba? birçok kişiye sordum ama hep farklı cevaplar aldım. bilen birileri yardım ederse gerçekten çok sevinirim. şimdiden çok teşekkürler. bu arada puanlarım say2:254 say1:271

                                                      1. Bilal Bilgi
                                                       12 Temmuz 2008 - 21:20

                                                       @koray Evet böyle bir “şans”ın var. Dgs’ye girme hakkın var. Kazanmak senin elinde. Dikey geçişle ilgili detaylı bilgiye dikeygecis.org adresinden ulaşabilirsin.

                                                       1. abidin
                                                        16 Temmuz 2008 - 07:29

                                                        Merhaba bi sorum olacak iki yıllık m.y.o giderken puanımız 0,3 lemi çarpılıyor yoksa 0,8 lemi

                                                        1. Bilal Bilgi
                                                         16 Temmuz 2008 - 11:16

                                                         @abidin 0,8 olsa gerek.

                                                         1. abidin
                                                          18 Temmuz 2008 - 11:47

                                                          tamam sağolun öğrendim 0,3 müş

                                                          1. exorst
                                                           19 Temmuz 2008 - 15:48

                                                           slm arkadaşlar ben sakarya üniverstesi 2 yıllık inşaat bölümü öğrencisiyim.özellikle tercihini inşaat bölümünden yapanlara sesleniyorum.arkadaşlar öncelikle bu mesleğe girerken işe başladığınız ilk 1,5-2 yılınızı birikime vermeniz gerekmektedir.Çünkü ilk öğrendiğiniz birikimler sayesinde iş olanaklarına sahip olacaksınız.kendinizi ne kadar geliştirseniz o kadar para girer cebinize.Bununla beraber satjı yapacağınız yerde çok önemli.Eğer yaptığınız firma kaliteli ve sizdede bişeyler varsa tamam işiniz kıyakk.Ama bilgili ve becerikli olcağınız.Öğren öğrenebildiğin kadar stajda.Ama doğru şeyleri öğren.Ayrıca ne kadar program bilirsen o kadar kardır senin için.Ben mesela staja başladığım yerde ideCad öğrendim,Ön muhasebe öğrendim, ala sana maaşa 350 ytl den 700 ytl fazla para kattım yani bunlar çok önemli.

                                                           1. tuba
                                                            20 Temmuz 2008 - 15:20

                                                            merhaba arkkadaşlar ben balıkesir ünverstesi 2 yıllık inşaat bölümü öğrencisiyim.bildiğiniz gibi imza inşaat bölümü öğrencilerinin imza yetkisi yok arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla imza yetkisi verilmis bizede bunun doğruluğu var mı? şimdiden teşekkür ederim.

                                                            1. hazel
                                                             21 Temmuz 2008 - 16:57

                                                             Selam ben hazel..sınawa grdm we ea cıyım..sayısal puanım 194.o.3lük böyle işte..bu bölümü tercih etsem diorum..zorlul olurmu bir bayan için..dgs sınwlarında ne yapmam grek 4 yıllığa tamamlamam için..acil cewapp:)

                                                             1. tuba
                                                              21 Temmuz 2008 - 18:36

                                                              ben tuba. sadece bişey merak ediyorum sizce bu bölüm bir bayana uyguın mu son8uçta genelde erkekelerin seçtiği bi bölüm

                                                              1. yusuf şimşek
                                                               23 Temmuz 2008 - 11:51

                                                               lütfen bana yardım edin =) ben say1 den 245 puanım var ve bende inşaat bölümünü seçmek istiyorum fakat dgs yi kazanamazsam açıköğretimden 4 yıllık bitirme olanağım varmı lütfen ayrıntılı bir bilgi verin… kafam karma karışık çünkü…

                                                               1. eda
                                                                23 Temmuz 2008 - 18:04

                                                                ben süper lise mezunuyum 2008 össye girdim ve say1 puanım 0.3 çarpılan 227 acaba 0.8 le çarpılan puanım 270 seçerken hangisine bakıcam 2 senelik inşaat yazabilirmiyim o puanımla ?

                                                                1. Mehmet
                                                                 24 Temmuz 2008 - 00:53

                                                                 MerhabaLar.Bende Süper Lise SayısaL BöLüm Çıkışlıyım.Puanım Eda Hanımın PuanıyLa Hemen Hemen Aynı.Gerçi Benim Sorunum FarkLı.Daha Doğrusu KararLarımLa iLgiLi.BölümLer Arasında KararsızLık Yaşıyorum.İş imkanları , DGS geçiş Rahatlığı , vb.ŞeyLer.Hep oLmayı HayaL ettiğim Bir MesLek İnşaat MühendisLiği.2yıLLıktan geçiş Yapmayı düşünüyorum.FarkLı böLümLer düşünmeye başLadım DGS yüzünden ya da okuması ve Geçiş Yapılması kolaylığı gibi.İdeaL Peşinde koşmak mı Yoksa DGS gibi bir Zor’un kolay oLan kısmı mı?

                                                                 1. evrim
                                                                  24 Temmuz 2008 - 23:06

                                                                  mrb arkadaşlar.bn myo muhasebe bitiridm.ama alanımda iş bulmak yada iyi iş bulmak çok zor.bu sene tekrar sınava girdim.ve puanım 2 yıllık inşaat bölümünede yetiyor.ben normalde ticaret lisesi mezunuyum.ama sayısal bi bölüm istiyorum.ve bu bölüme girersem eğer hiç bir şey bilmeden giricem.bu bölümü okuyan arkadaşlar var mı.bana yardımcı olabilir misiniz.bitirdikten sonra ne gibi işler yapaniliyoruz.ona göre gidebilirim

                                                                  1. pcc
                                                                   30 Temmuz 2008 - 22:21

                                                                   slm. ben 2 yıllık inşaat bölümüne gitmek istiyorum ama oradan dgs ile geçemezsem açıköğretimden devam etme gibi bi şansım var mı?

                                                                   1. mustafa köy(erbaalı)
                                                                    31 Temmuz 2008 - 01:48

                                                                    MRB BEN DE İNŞAAT BÖLÜMÜNÜ TERCİH ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM;AMA HİÇ Bİ BİLGİM YOK SAY1 0;3 LÜ PUAN 198 GİREBİLİR MİYİM?Bİ DE İŞ İMKANLARI NASIL.PARASAL DURUMU İYİ Mİ?CEBE ÇOK PARA GİRECEK Mİ.İNŞAAT BÖLÜMÜNDEN İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.GEÇİŞ KOLAY MI?YARDIMCI OLURSANIZ SEWİNİRİM

                                                                    1. eylem
                                                                     2 Ağustos 2008 - 23:07

                                                                     sınava girdim.tabiki 4 yıllıga puanım yetmedi,zorunlu olarak tercih yaptım,EA öğrencisiyim 2 yıllıklarda tercihlerimin yarısını inşaat verdim. siz inşaat bölümünü okuyan abiler ve ablalar bana gelirmi acaba sayısal 1 puanım 192 en düşük yerleri bile verdim lütfen yorum yazın vanlıyım.

                                                                     1. yusuf şimşek
                                                                      3 Ağustos 2008 - 08:16

                                                                      yha arkadaşım kardeşim birtek soru sordum lütfen cvp werin…

                                                                      1. Bilal Bilgi
                                                                       3 Ağustos 2008 - 11:51

                                                                       @yusuf şimşek Var, açıköğretimde 3. sınıftan devam edebilirsin. Tabii ki iktisat, işletme vs.. bölümleri.

                                                                       1. Bilal Bilgi
                                                                        3 Ağustos 2008 - 11:56

                                                                        @eylem Eğer Meslek liselerinden geçiş yapanlar olmazsa gelebilir. Puanın inşaat için yeterli.

                                                                        @mustafa köy(erbaalı) O puanla girebilirsin, senin durumunda eleminki gibi görünüyor.

                                                                        @pcc Var ama inşaat bölümü yok açıköğretimde, İktisat, yada işletme.

                                                                        @eda yazarsın.

                                                                        1. yusuf şimşek
                                                                         5 Ağustos 2008 - 22:06

                                                                         ama nası ??? ben inşaat okuyacam iktisata nasıl 3. sınıftan devam edicem kafam iyice karıştı ya…

                                                                         1. Bilal Bilgi
                                                                          5 Ağustos 2008 - 22:56

                                                                          @yusuf şimşek Açıköğretim int. sayfasını ziyaret ediniz.

                                                                          1. cihan
                                                                           10 Ağustos 2008 - 13:26

                                                                           selam arkadaslar ben duz lise sozel ogrencisiyim insaat teknikerligi okuyabilirmiyim bana yardimci olursaniz sevinirim

                                                                           1. tugba
                                                                            14 Ağustos 2008 - 17:17

                                                                            Selam arkadaşlar tugba ben iki yıllık inşaat yazdım hangi bölümlere geçiş yapabilirim mühendislikten başka yardımcı olursanız çokkkk mutlu olurum kendinize iii bakın alanya dan selam

                                                                            1. apo
                                                                             18 Ağustos 2012 - 15:10

                                                                             işlet iktisat maliye gibi alanlara geciş yapabilirsin

                                                                            1. cansu
                                                                             16 Ağustos 2008 - 16:09

                                                                             ben bu sene makine teknikerliğini kazandım.ama biraz tereddütlüyüm.kız olduğum için zor olurmu?ben mühendisliğe kadar yükselmek istiyorum.şimdiden teşekküler….

                                                                             1. seda
                                                                              16 Ağustos 2008 - 22:04

                                                                              eet sonunda ıstedıım oldu zongulak ınsaata gıdıorumm..zong ınsaat kazanan varsa cvp beklıorum(:

                                                                              1. cankut
                                                                               25 Temmuz 2012 - 11:43

                                                                               ben gelıyorum 🙂 arkdasım

                                                                              1. seyfullah
                                                                               17 Ağustos 2008 - 11:10

                                                                               mrb hocam ben düz lise sayısal 2005 mezunuyum 2008 sınavında ordu meslek yüksek okulu inşaat bölümünü kazandım ama kafam cok karısık bu bolm le ılgılı hıc bır bılgım yok mezuları ne iş yapar 4 yıla tamam lama sansımız olur mu? acil cevabınızı beklıyorum şimdiden tekkür ederim

                                                                               1. ömer
                                                                                17 Ağustos 2008 - 17:02

                                                                                bende amasya inşaat kazandım.. mühendisliğe geçeceğim inşallah herkese bol şans

                                                                                1. maviş
                                                                                 20 Ağustos 2008 - 20:02

                                                                                 merhaba hocam ben iki yıllık inşaat mezunuyum.bu bölümü seçmek isteyen arkadaşlar dikey geçişe güvenerek yazmayın çünkü sınav gerçekten kolay ama geçiş kolay degil.ama ben üniversitede yükselmek istedigim için bu yıl tekrar sınava girdim ve öss say-1 puanıyla 267 puan aldım .yapı ögretmenligini yazdım.bölüm say-1 den 244 ile alırken ben dışarıda kaldım .acaba ek kontenjanla yerleşme imkanım olabilirmi.yardımcı olmanızı rica edşyorum …şimdiden teşekkürler

                                                                                 1. hacker
                                                                                  8 Eylül 2008 - 12:37

                                                                                  slmlar hocam 2 yıllık inşaatı bitirdikten sonra açıköğretim fakültesinden 3.sınıftan devam edilebiliyor mu

                                                                                  1. Bilal Bilgi
                                                                                   8 Eylül 2008 - 12:41

                                                                                   @hacker evet 3. sınıftan devam edebiliyorsun. Bu sene kaydımı yaptıracağım bende.

                                                                                   1. kemal etikan
                                                                                    8 Eylül 2008 - 12:45

                                                                                    bilal kardeş bu dgs gerçekten zor mu sadece bir kere girme hakkın mı var yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

                                                                                    1. Bilal Bilgi
                                                                                     8 Eylül 2008 - 14:17

                                                                                     @kemal etikan çok zor olmasa gerek, ben bu yıl hiç çalışmamama rağmen liseden kalan bilgilerimle sınava girdim 51 doğru yaptım. 1 sene çalışılıpta 20-25 doğru daha yapamamak için özürlü olmak gerekir sanırım.

                                                                                     1. cesur
                                                                                      13 Eylül 2008 - 21:27

                                                                                      slm a arkadaşalar ben busene yani 2008 de konya inşaat bölumunu kazandım çok değişik yormlar duydum ama bildiğim tek şey var hangi bölum ve hangi meslek olursa olsun siz yeterki çalışın ve kendinizi geliştirin ALLAH yardımcınız olur inşallah umit var olun yani umidinizi yitirmeyin ve umidinizde ALLAH OLSUN
                                                                                      ALLAH’A EMANET OLUN BIRİNDAR.

                                                                                      1. duygu
                                                                                       27 Eylül 2008 - 00:15

                                                                                       mrb hocam ben inşaat mühendisi olmak istiyorum yalnız 4 yıllığa puanım yetmediği için myo ya girebiliyorum.sorum şu olcak 2 yıl sonra dgs yi kazanamazsam yurtdışında mühendislik eğitimi tamamlamayı düşünyorum bunun için neler yapmam gerekiyor böyle bir şansım varsa çözümünü benimle paylaşırsanız sevinirim aksi halde dersaneye gitmeyi düşünüyorum tekrar şimdiden tşkler..

                                                                                       1. Anıl
                                                                                        9 Ekim 2008 - 19:53

                                                                                        slm ben insaat bölümünü yazmayı düsünüorum ve insaat müh den baska dgs ile geçiş yapabilecegim baska bölümler warmı lütfen cok acil simdiden teskkurler

                                                                                        1. onur
                                                                                         17 Ekim 2008 - 16:24

                                                                                         merhaba.ben iki yıllık inşaat bölümü öğrencisiyim.açıköğretimde işletme bölümüne geçiş yapılıyor ama diplomamızda işletme mezunu olarak mı görünecek o konuda bilgisi olan var mı?

                                                                                         1. gökhan
                                                                                          22 Kasım 2008 - 13:37

                                                                                          ankarada inşaatın 2 yıllık meslek okulu var mı?
                                                                                          varsa nerede?
                                                                                          cevap verene tşk ederim şimdiden

                                                                                          1. burak
                                                                                           22 Kasım 2008 - 22:49

                                                                                           slm arkadaslar bıse sorucaktımda yardımcı olursanıs sevınırım acaba antep te perlit olan bildiginis bır yer varmı????

                                                                                           1. hakan
                                                                                            14 Ocak 2009 - 01:06

                                                                                            ben eşit ağırlık bölümünü bitirdim ama sayısal bölüm olarak 2 senelik inşaat bölümünü tercih edicem girme şansım olurmu nasıl bir durum ortaya çıkar bu konuyla ilgili bilgi verırsenız sevınırım

                                                                                            1. hakan
                                                                                             14 Ocak 2009 - 01:18

                                                                                             sayısal birden 200 puan yeterli olabılırmı herhangi bıryere gırmemız ıcın cvplarınızı beklıyorum lutfen acil ihtiyacım var

                                                                                             1. Bilal Bilgi
                                                                                              15 Ocak 2009 - 12:30

                                                                                              @hakan Tabii girme şansınız var.

                                                                                              1. ayşenur
                                                                                               31 Mart 2009 - 13:05

                                                                                               ben evli ve 1 çocuk annesiyim herzaman inşaat mühendisi olmayı istedim ve halen istiyorum geçen yıl sınava girdim yanlış tercih yapmam sonucu istemedigim 1 bölüm geldi kayıt yaptırmadım.yine gircem sınava bu defa 2 yıllık inşaat bölümü okuyup 4 yıllıga geçip istedigim bölümü okumak istiyorum.sizce 4 yıllıga geçiş yapabilirmiyim söylenilenler gibi çok mu zor…şimdiden teşekkürler

                                                                                               1. apo
                                                                                                18 Ağustos 2012 - 15:11

                                                                                                ya cok zor degil aslında biraz calişirsan geciş yapabilirsin

                                                                                               1. Bilal Bilgi
                                                                                                31 Mart 2009 - 14:32

                                                                                                @ayşenur hanım, çok çalışana o kadarda zor değil.

                                                                                                1. murat
                                                                                                 6 Nisan 2009 - 21:51

                                                                                                 slm ben düz lise sözel öğrencisiyim 2 yıllık teknikerlik okumak istiyorm acaba girme şansım ne kadardır ve kaç puaqnla bu bölüme girebilirim?

                                                                                                 1. BERNA
                                                                                                  13 Nisan 2009 - 13:29

                                                                                                  merhaba ben berna 10 yaşındayım inşaat mühendisi olmak istiyorum nasıl olabilirim hangı liseye gitmem gerekiyor. Çok para kazandırıyomu?
                                                                                                  şimdiden teşekkür ederim

                                                                                                  1. Bilal Bilgi
                                                                                                   13 Nisan 2009 - 13:38

                                                                                                   @murat
                                                                                                   Puanı bilmiyorum.
                                                                                                   @Berna
                                                                                                   Düz veya süper liseye gidebilirsin Bernacım.
                                                                                                   Çok çalışman gerekecek, ama korkma aynı zamanda hayatın güzelliklerini yaşayacak kadarda vaktin olacak. Matematik ve fen bilgisi konularını sevmeli ve iyi öğrenmelisin.

                                                                                                   1. BERNA
                                                                                                    13 Nisan 2009 - 15:21

                                                                                                    ben çalışıp yaparım kendime güveniyorum benim için açıklama yaptıgın içinde çok teşekkür ediyorum…

                                                                                                    1. BERNA
                                                                                                     13 Nisan 2009 - 16:19

                                                                                                     peki puan ne kadar oluyo?
                                                                                                     en yüksek puan ne kadar oluyor?

                                                                                                     1. BERNA
                                                                                                      13 Nisan 2009 - 17:07

                                                                                                      gerçektende çok güzel bir site bilgiler verdıgin için çok teşekkür ederim

                                                                                                      1. burcu
                                                                                                       14 Nisan 2009 - 19:58

                                                                                                       iyi akşamlar bende inşaat teknikerliği mezunuyum.aklıma takılan şu oldu önlisansı bitirdikten sonra açıköğretimden 3.sınıfa devam edip lisans mezunu olabiliyormuyuz.benim bildiğim kadarı ile sözel ve eşit ağırlık bölümleri açıköğretime geçiş yapabiliyordu.bizimde geçiş yapma hakkımız varmı

                                                                                                       1. Bilal Bilgi
                                                                                                        14 Nisan 2009 - 22:48

                                                                                                        @Burcu Açıköğretim işletme yada iktisat intibak+3+4 sınıf okuyabilirsiniz. (Ön lisans mezunuysanız sınava gerek yok)

                                                                                                        1. yusuf iğret
                                                                                                         23 Nisan 2009 - 15:28

                                                                                                         slm
                                                                                                         nasılsınız
                                                                                                         ben yapı inşaat öğrencisiyim mimar seçmek isterim ama zor ben mühedis tercih etmek isterim daha nasıl kedimi nasıl geliştirecem onu bilmiyorum sizde
                                                                                                         onun için yorum bekliyorum. üstelik kaçyıl okumalı mühendis olmalı.

                                                                                                         1. slm
                                                                                                          11 Mayıs 2009 - 21:40

                                                                                                          merhaba adım ersin nasılsınız cok onemli bir soru bu benim için sayısal bir puanım okul puanıyla birlikte 175 ile 180 olarak yapabilceğimi sanıyorum bütün tercih haklarımı bu bölüm için kullanıcam acaba tutarmı birde 160 ham puanmı oluyor 160 ham yapamazsam tercih yapamıyormuyum lütfen acilen cvp verin acil bu soruların cevabına ihtiyacım var

                                                                                                          1. yusuf iğret
                                                                                                           12 Mayıs 2009 - 13:46

                                                                                                           slm henüz bilgi gönderemediniz benim bu bölümü nefret etmeye başladım gerçek birbilgi werirsenizz çook sewinirim çobuk ol çoook acil…

                                                                                                           1. Bilal Bilgi
                                                                                                            12 Mayıs 2009 - 14:35

                                                                                                            @yusuf iğret bölümü sevecek ve çalışacaksın?
                                                                                                            @Ersin Yukarda anlattıklarım haricinde bir bilgiye sahip değilim.

                                                                                                            1. Gürol
                                                                                                             13 Mayıs 2009 - 15:53

                                                                                                             slm,düz lise mezunuyum ben 2007 oss say1 den 279 almiştim sayısal çıkışlıyım..benim istediğimde inşaat bölümü ama puanım konusunda süpeliyim şimdi ben tercih yaparsam 0,8 lemi yoksa düşünmek bile istemiyorum 0,3 lemi carpılıyor..eğer 0,8 le carpılıyorsa puanım gayet iyi yetiyor… şimdiden teşekkürler..

                                                                                                             1. Gürol
                                                                                                              13 Mayıs 2009 - 20:34

                                                                                                              slm.
                                                                                                              duz lise mezunuyum say1 den 2007 de 279 puan aldım simdi inşaat bölümünün puanları benm puanımın cok altında kalıyor yoksa ben tercıh yaparsam 0,3 lemi carpılıyor eger oyle ıse puanım epey bi düşüyor..şimdiden teşekkürler..

                                                                                                              1. tuba
                                                                                                               7 Haziran 2009 - 18:09

                                                                                                               ben 7. sınıf öğrencisiyim bende inşaat mühendisi olmak istiyorum ama burdaki yorumların çoğu bay lara ait bnede olabilirmiyim .Ayrıca ben şimdi başladım araştırmalara ama okuduklarımdan pek bişi anlmadım bana yardım cı olabilirmisiniz.LÜTFENN!!!!

                                                                                                               1. Bilal Bilgi
                                                                                                                7 Haziran 2009 - 22:04

                                                                                                                İstersen olursun tabii Tuba..

                                                                                                                1. Gürol
                                                                                                                 8 Haziran 2009 - 09:11

                                                                                                                 bize cevap yok sanırım???????????

                                                                                                                 1. Bilal Bilgi
                                                                                                                  8 Haziran 2009 - 13:10

                                                                                                                  @Gürol Yetişebildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışıyorum. Sorunuzun cevabını hatırlamıyor, bilmiyorum.

                                                                                                                  1. Gürol
                                                                                                                   9 Haziran 2009 - 13:11

                                                                                                                   iyi güzel size başarılar

                                                                                                                   1. tuba
                                                                                                                    14 Haziran 2009 - 12:00

                                                                                                                    merheba ben tuba ben burya yazdığım şeylerin cevabını alamıyom.ben 7. sınıf öğrencisiyim bende inşaat mühendisi olmak istiyorum ama puanı ney bilmiyorum araştırma yaparken burayı gördün sorularımı buruaya yazsam olurmu .benim kaç puana ihtiyacım var acaba?

                                                                                                                    1. umut
                                                                                                                     19 Ekim 2010 - 23:38

                                                                                                                     tuba daha mantıklı soruların yok mu yaşın kac daha senin bunları düşünmene cok seneler var sen derslerını cals sımdi

                                                                                                                    1. sevinç
                                                                                                                     15 Haziran 2009 - 16:17

                                                                                                                     mrb ben m.y.o ikinci sınıf inşaat okuyorm bu yıl dgs sınavına girecem.sayısal ve sözelden minumum kaç net yapmalıyım ki yerleşebilim acil yazarsanız sewinirim şimdiden tşkr ederim…

                                                                                                                     1. tuba
                                                                                                                      15 Haziran 2009 - 18:25

                                                                                                                      mrb orda yani yukarıda 185 baraj diyor o nedemek ve ben 6. sbs 425 puan aldım ama 7.sınıf belli dil ben 8. sınıfa geçtim ordatalamma ne kadar olmalı

                                                                                                                      1. aslım
                                                                                                                       15 Temmuz 2009 - 12:21

                                                                                                                       hocam ii günler 2009 öss ye girdim eklediğimden az aldım ama herşeyin hayırlısı ben ea öğrencisiyim ama say 1 puanım 264 yapı öğretmenliğini tercih yapabilir miyim lütfen yardımcı oln şimdiden tşk.

                                                                                                                       1. gayye
                                                                                                                        18 Temmuz 2009 - 00:45

                                                                                                                        mrb ben gayye ticaret meslek lisesi mezunuyum puanım 181 ve amasya ünüversitelerinden birini istiorum hangisi olursa olsun yeter ki amasya veya çorum olsun gidebilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirm teşekkürler….

                                                                                                                        1. gözde
                                                                                                                         18 Temmuz 2009 - 20:56

                                                                                                                         slm ben inşaat bölümünü istiyorum 2 yıllık puanım 0.3 ile çarpımı193 biryerlere girebilirmiyim hangi ünv olabilir

                                                                                                                         1. emrah
                                                                                                                          23 Temmuz 2009 - 17:50

                                                                                                                          ben emrah say 1 puanım 0.3 ile carpımı okul puanıyla bırlıkte 181 butun tercıhlerı ınsaat bolumu yazsak gırme sansım varmı acaba acilen cevaba ihtiyacım var doğu iller hariç van bitlis vs. ek kontenjanda dahil hiç şansım yokmu sizce

                                                                                                                          1. umut
                                                                                                                           24 Temmuz 2009 - 17:09

                                                                                                                           merhaba arkadaşlar benimde bir sorum olucaktı Ben lisede harita kadastro okuyordum bu yıl mezun oldum harita bölümü inşaat bölümünün dalı olduğu için üniversitede sınavsız geçişle inşaat bölümüne geçme gibi bir şansım varmı acaba

                                                                                                                           Herkeze iş hayatında başarılar

                                                                                                                           1. olcay
                                                                                                                            31 Temmuz 2009 - 06:35

                                                                                                                            ya ben aslında tıp ıstıyom ama bu sene puanım dusuk geldıgı ıcın ınsaat muhendısı yazıp gıtsemmı herkes cok ıı oldugunu soluyo ama ben cok kararsızım lutfen bır cevap beklıom

                                                                                                                            1. kadir
                                                                                                                             31 Temmuz 2009 - 23:47

                                                                                                                             ya cevap yazmıyormusunuz sorularımıza bosunamı yorum yazıyoruz size

                                                                                                                             1. Bilal Bilgi
                                                                                                                              31 Temmuz 2009 - 23:59

                                                                                                                              @Kadir ve diğer arkadaşlar. 2007 yılında yazılmış bir yazı ve bildiklerimi paylaşmışım. ÖSYM temsilcisi değilim. Ham puanım şu kadar, puanım kaçla çarpılıyor, kazanabilir miyim? girebilir miyim?
                                                                                                                              Bilmiyorum arkadaşlar kazanabilirmisiniz?? Hiç aklımda yokken benim 7. tercihimde geldi inşaat bölümü.
                                                                                                                              İnternette sırf bu konuları işleyen siteler var/vardır. Arama motorları aracılığıyla arama yapın. Yorumu onaylarken zaten okuyorum ve bilgimin olduğu konuda konuşuyorum.. Bilmediğim bir şey hakkında konuşmam, sizi yanlış yola saptırır.
                                                                                                                              Yanlış yola düşmeyiniz.

                                                                                                                              1. okan
                                                                                                                               10 Ağustos 2009 - 09:44

                                                                                                                               Arkadaşlar bende EA. çıkışlıyım ama Akdeniz üniversitesi Tarih öğretmenliğinde 4 ay kadar okumaya çalışıp tekrar öss ye girdim(2006 Öss) Alan dışı olarak 24. Tercih olarak İnşaat BÖlümüne yerleştim. En başta gitmeyecektim ama başka yolum yoktu. Çünkü; bir üniversite okurken tekrar sınava girdim ve puanım 0,3 İle çarpıldı. Nese şu anda mevzunum ve bu yazıyı çalıştığım yerden yazıyorum. Az öncede DGS 2009 tercihlerimi yaptım Geçen seneden DAha Az Puan (271.059) aldım ama yinede bir umut yazdım. Arkadaşlar okuyun bu bölümü ve geliştirin kendinizi DGS denen sınav sistemi ile Bu iş çok zor Değil sadece düzenli çalışmak gerekiyor. Maaş konusunu merak eden arkadaşlar var. Şu anda 1.500 TL. Maaşla çalışıyorum. Umarım bu soruları düşünen arkadaşlara yararlı olmuşumdur.

                                                                                                                               1. koray
                                                                                                                                20 Ağustos 2012 - 16:55

                                                                                                                                merhaba okan bey bende bu sene inşaat okumak istiyorum ama ea düz lise çıkışlıyım sizce bölümde zorlanır mıyım?
                                                                                                                                statik dersi ve bazı dersler için çok zor diyorlar bende pek matematik yapamıyorum sizce yazmalımıyım?

                                                                                                                               1. serhat
                                                                                                                                16 Ağustos 2009 - 18:22

                                                                                                                                Merhabalar sıtenızı ınternette buldum sorularan sorulara verdıgınınz cevaplar ıcın sagolun benım sorunum yanlıslık kurbanı kastamonu ınsaat yazdım ve 9 tercıh tuttu ve teknık resım becerım kotu oldugu ıcın gıtmeyı dusunmuyorum gercekten el beceresı onemlı sanırım bılgısayarla aram ıyıdır program fılan hıc sıkıntı cekmeden ogrenırım sızce gıtmelıyım yoksa ben 2 ek yerlestırmeye gıremıyormusum ılk yerlestırmede bır M.Y.O yerlestırıldıgım ıcın ben suanda farklı bır unıversıtenın bolumune gırebılırım? Hiç olmadı 2 senelık acıkogretıme tercığide yapmıstım onlara gıdebılırım sanırım

                                                                                                                                1. Bilal Bilgi
                                                                                                                                 16 Ağustos 2009 - 19:19

                                                                                                                                 @Serhat Diğer dersler problem değilse Teknik resim dersi o kadar sorun olmamalı. Ki ben 2. kez aldığımda geçmiştim o dersi. Çok zorlanırsan AA ile değilde DD ile geçersin..

                                                                                                                                 1. hakan özlü
                                                                                                                                  18 Ağustos 2009 - 00:39

                                                                                                                                  bilall abii yardımm et acill !! ben bu senee öss de çannakalee myo nu kazandım inş.teknolıjisii abii herkezz 2 yıllık işe yaramazz dgs çok zorr teknikerliklee bişeyy yapamazsınn diuyo bölmnn zorluğundann bahsediyolarr abi bölmm okadr zormuu veyaa bitrdiktenn sonraa dgs yii becerebilirmiyizz ??çanakkale üniv nasıl sencee iyii bi yermii bi zahmet yardımlarınıı bekliyorummm 🙂

                                                                                                                                  1. Bilal Bilgi
                                                                                                                                   18 Ağustos 2009 - 08:27

                                                                                                                                   @Hakan Puanın yetmezse ne yapacaksın? Bir sene daha çalışıp 4 yıllık mı okuyacaksın? 4 yılda verilen eğitimdeki derslerin ağırlığı 2 yıllıktan saha çok, müsterih ol..
                                                                                                                                   Çanakkale üni’yi bilmiyorum..
                                                                                                                                   DGS’de 80 sayısal sorudan 75’ini yaparsan (30 civarı sosyal) geçiş yapma şansın %90..

                                                                                                                                   1. okan
                                                                                                                                    20 Ağustos 2009 - 08:12

                                                                                                                                    Arkadaşlar tercih yaparken boş tercih kalmasın diyemi yapıyorsunuz sonrasında seçtiğim bölüme gitsem mi gitmesem mi? İnşaat teknikeri unvanı kazanabileceğiniz bu bölümlere bence gidin. Ayrıca Teknik çizim uygulamalı derslerde çok buyuk sorun teşkil etmediyor Bİlal beyin de deiği gibi biraz gayretle geçilebilir.(Ben ilk seferinde verdım benım çizimimi yapan kişi 55 almıştı.. bana çizip verdiği kağıtlada ben 75 almıştım vize.):) neyse arkadaşlar Dgs olayınada gelınce hiç bir şey demiyorum sadece gunluk bır saat çalışma. Bİlal ayrıca yazdığın dgs kıyaslaması çok hoşuma gitti. bu seneki puanım 278.045 76 sayısal 11 turkçe olmadı mı olmuyor işte…

                                                                                                                                    1. black
                                                                                                                                     3 Ekim 2009 - 19:35

                                                                                                                                     ya arkadaşalr ben düz lise sözel böl mezunuyum.İnşaat tekno. bölümü okusam nasıl olur.Sizce dersleri geçebilir miyim?Ve iş imkanı nasıl olur?

                                                                                                                                     1. mete
                                                                                                                                      17 Kasım 2009 - 18:58

                                                                                                                                      ben gecen sene ve bu sene 300 puna alabildim bu sene kaç puan alırsam inş mühendisi olabilirim???

                                                                                                                                      1. mete
                                                                                                                                       17 Kasım 2009 - 19:02

                                                                                                                                       BEN 8. SINIFTAYIM GEÇEN SENE VE BU SENE SBS DEN 300 PUAN ALDIM İNŞ MÜHENDİSİ OLMAM İÇİN HANGİ LİSEYİ SEÇMEM GEREKİYOR VE KAÇ PU AN ALMAMA???

                                                                                                                                       1. Salih Küçüköner
                                                                                                                                        4 Şubat 2010 - 13:28

                                                                                                                                        merhaba ben askerden yeni geldim liseyi bitireli 4 yıl kadar oldu inşaat 2 yıllık amasyada okumak istiyorum düz lise mezunuyum ne yapmam gerekio nasıl hazırlanmam kaç puan almam lazım.yardımcı olursanız sevinirim.tesekkurler

                                                                                                                                        1. Bilal Bilgi
                                                                                                                                         4 Şubat 2010 - 18:55

                                                                                                                                         @Salih Öss’ye girip 1. kısmı başlarıyla geçmelisin diye biliyorum.

                                                                                                                                         1. sinem
                                                                                                                                          21 Şubat 2010 - 22:12

                                                                                                                                          ben meslek lisesi öğrencisiyim ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum 2 yılım bittikten sonra 4 yıllığı yani inşaat mühendisliğine geçebilirmiyim?cvp yazarsanız çok sevinirim

                                                                                                                                          1. resul
                                                                                                                                           19 Haziran 2010 - 21:03

                                                                                                                                           mrb ben resul inşaat bölümünü bu sene bitirdim mimarlık dalındaydım ygs ye girdim ama çok kötü oldu benim için kaydırma yapyığım için 00 geldi bu sene mezun oldum 2 yıllığa gidecem sınavdan 0 çektiğim içşin 2 uıllığa girmem sorun olurmu sizden cevap bekliyorum..

                                                                                                                                           1. Bilal Bilgi
                                                                                                                                            19 Haziran 2010 - 23:47

                                                                                                                                            @resul Sorun olmaz..

                                                                                                                                            1. öznur
                                                                                                                                             1 Ağustos 2010 - 21:25

                                                                                                                                             merhaba ben öznur bu sene ygsden 300 aldım inşaat bölümünü istiyorm iki yıllık nereleri geleblir nereleri tercih edeyim mümkünse yazablirmisiniz?

                                                                                                                                             1. Adem
                                                                                                                                              14 Eylül 2010 - 16:11

                                                                                                                                              merhaba.ben end. meslek lisesi inşaat bölümü mimari yapı dalı son sınıf öğrencisiyim.sınavsız olarak inşaat teknikerliğine geçmek istiyorum.böyle bir imkanım var mı?

                                                                                                                                              1. seda
                                                                                                                                               10 Ekim 2010 - 22:14

                                                                                                                                               mrbLar bn seda. bu sene yenı 10.sınıfa gectm ve inssat bölumunu yazdım.sunu sorcam sadece bu bolum bayanlar ıcın uygun mu???

                                                                                                                                               1. Salih küçüköner
                                                                                                                                                6 Nisan 2012 - 16:27

                                                                                                                                                nerden nereye bu soruyu soralı iki yıl oldu ve benim istediğim oldu darısı başınıza arkadaslar tesekkürler

                                                                                                                                               1. umut
                                                                                                                                                19 Ekim 2010 - 23:41

                                                                                                                                                merhaba ben 10. sınıf sayısal öğrencisiyim ileriki hedefim inşaat mühendisi olmak. Çok mu erken böyle şeyleri araştırmak ama bana pek makbul geldi en inşaan mühendisi olmam için bu sınavlardan filan kac almam lazım en kötü ihtmal böyle şeyler hakkında hiç bilgim yok biraz yardım ederseniz çok memnun kalırım. Teşekkür ederim iyi günler

                                                                                                                                                1. furkandaz
                                                                                                                                                 24 Kasım 2010 - 23:07

                                                                                                                                                 mrb hocam ben inşaat 2.sınıf öğrencisiyim ve 4 yıllık bi programa (inşaat mühendisliği) geçiş yapmak istiyorum dgs dısında baska bir çıkış yolum varmı acaba ayrıca aöfde baska bi programa 4 yılık gecmek ıcın hıc lttan dersim olmaması mı gerekior.

                                                                                                                                                 1. mesut
                                                                                                                                                  6 Aralık 2010 - 12:46

                                                                                                                                                  herkese selamlar ben 2006 düz lise mezunuyum ve şuanda inşaat formeniyim işimn gereği inşaat teknikeri olmak istiyorum sözelden gidebilirmiyim yada kaç puanla herkese saygılar

                                                                                                                                                  1. paşa aksu
                                                                                                                                                   16 Aralık 2010 - 11:24

                                                                                                                                                   Ben 1978 yılı ticaret lisesi mezunuyum. İnşaat mühendisi veya inşaat teknikeri olmak için ne yapmalıyım. Ben mezun oldugumda sayısal, sözel diye bir şeyler yoktu. benim durumumla ilgili bilgisi olan lütfen cevaplasın.

                                                                                                                                                   1. kemal
                                                                                                                                                    20 Şubat 2011 - 15:12

                                                                                                                                                    ben ticaret meslek lisesi öğrencisiyim inşaat mühendisliği okuya bilirmiyim üniwersitede

                                                                                                                                                    1. mesut
                                                                                                                                                     18 Mart 2011 - 13:34

                                                                                                                                                     slm arkadaşlar bende düzlise sözel 2006 mezunuyum ve inşaat teknikerliğini okumak istiyorum kaç net gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim herkese başarılar dilerim

                                                                                                                                                     1. ßüşra
                                                                                                                                                      15 Nisan 2011 - 14:20

                                                                                                                                                      Merhaba ben end. meslek lisesi inşaat bölümü mimarı yapı teknık ressamlıgı son sınıf okuyorum ygs den pek umutlu olmadıgımdan myo dusunuyorum ve inşaat teknıkerlıqı okumak istıyorum meslek lısesı oldugumuzdan dolayı matemetık fılan zor dıye duydum acaba qerçekten çok mu agır konular ve insaat teknıkerlıgı kızlar için ne kadar uygun bunları çok merak ediyorum ve hayatımı etkılıcek bu konu hakkında bilgi verırsenız sevınırım smdden teşekkürler…

                                                                                                                                                      1. Mert
                                                                                                                                                       7 Temmuz 2011 - 05:18

                                                                                                                                                       bilal abi ben lise bire geçen 14 yaşında bir öğrenciyim inşaat mühendiğisliği için hangi liseler uygun meslek liseleri hakkında senden bilgi istiyorum…

                                                                                                                                                       1. Bilal Bilgi
                                                                                                                                                        7 Temmuz 2011 - 14:49

                                                                                                                                                        Meslek liselerihakkında bilgim yok ama Mühendislik ve inşaat teknikerliği için düz listelerde Fen/sayısal bölümleri faydalı olacaktır. İnşaat bölümlerinde verilen dersler matematik ve fizik ağırlıklı.

                                                                                                                                                       1. FIRAT ATİLA
                                                                                                                                                        23 Temmuz 2011 - 06:22

                                                                                                                                                        slm ben fırat bu sene inşaat bölümünü yapı mimari teknik ressamlıgı bitirdim ve direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorum sizce hangi dal üzerinde yogunlaşmam daha iyi olur mimarlık mı yoksa sadece inşaat mühendisligi üzerinde mi yogunlaşmam daha iyi olur

                                                                                                                                                        1. tuba
                                                                                                                                                         14 Ağustos 2011 - 11:46

                                                                                                                                                         slm ben harita ve kadastro 1. sınıf öğrencisiyim. staj yapacağım ama staj dosyası nasıl hazırlanır bilmiyorum. bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.cevabınızı bekliyorum şimdiden tşk ederim.

                                                                                                                                                         1. ömer bariç
                                                                                                                                                          23 Ağustos 2011 - 05:26

                                                                                                                                                          SLM… Ben diyarbakır anadolu endüstri ve teknik meslek lisesinden danışıyom.Ben bu yıl lise 2 ye geçtim..inşaaat teknolojisini seçtim…Benim bu bölümde işsiz kalama ihtimalim warmıdır lütfen yanıtlayın.::D

                                                                                                                                                          1. ebubekir
                                                                                                                                                           24 Ağustos 2011 - 15:18

                                                                                                                                                           bende teknik lisede inşaat bölümünü kazandım lise bittikten sonra inşaat mühendisi olmam için kaç yıl üniversite okumam gerekir

                                                                                                                                                           1. murat
                                                                                                                                                            25 Kasım 2011 - 13:41

                                                                                                                                                            ben bi soru sorucam istanbul üni. mühendislik öğrencisiyim inşaat bölümüne tıpkı işletme gibi bi direk kayıt yapılabilio mu veya ygs ile mi geçilio. eğer ygs varsa heralde bölümü bırakıp inşaata başlamamam gerekiodur öyle mi?

                                                                                                                                                            1. mustafa
                                                                                                                                                             1 Şubat 2012 - 13:20

                                                                                                                                                             slm arkadaşlar bn eşit ağırlık öğrencisiyim eşit ağırlıktan inşaat mühendisi olabilirmiyim?

                                                                                                                                                             1. yakup
                                                                                                                                                              12 Şubat 2012 - 22:20

                                                                                                                                                              ben mimari yapı ressamlığı bölümünü okumaktayım 2 yıllığa direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorumm bunun için yapı inşşaat bölümlerinde hangi dal daha iyi gelecekte daha çok para kazandırailir bilgi verebilirmisinz..

                                                                                                                                                              1. umut öner
                                                                                                                                                               16 Şubat 2012 - 17:03

                                                                                                                                                               ben ikl okul 7. sınıfa gidiyorum işaat muhendisi olamak istiyorum in şallah olurum

                                                                                                                                                               1. yunus
                                                                                                                                                                20 Şubat 2012 - 22:32

                                                                                                                                                                endüstri meslek lisesi miari bölümü mezunuyum mimar fakültesine gitmek için kaç puan almam gerekir?
                                                                                                                                                                aydınlatırsanız memnun olurum.

                                                                                                                                                                1. semih
                                                                                                                                                                 22 Şubat 2012 - 20:02

                                                                                                                                                                 selam
                                                                                                                                                                 1984 doğumluyum 2001 yılında ticaret meslek lisesi muhasebe bölümünden mezun oldum. Ama şu anda inşaat teknikeri olmak istiyorum.İnşat teknikeri olabilme şansım var mı? varsa 2 yıllık MYO na gitmem gerekiyor yoksa açık öğretimde de okuma şansın var mı?
                                                                                                                                                                 yardımcı olursanız sevinirim
                                                                                                                                                                 Şimdiden Teşekkurler…

                                                                                                                                                                 1. doğan
                                                                                                                                                                  1 Nisan 2012 - 00:40

                                                                                                                                                                  Slm, ben imam hatip mezunuyum bu bölüme nasil girebilirim kisaca anlatirmisiniz ??

                                                                                                                                                                  1. bilge lağan
                                                                                                                                                                   11 Nisan 2012 - 19:38

                                                                                                                                                                   yaa abiler ben 7. sınıf okuyom hangi liseye gitmeme gerekiyo yardımcı olabilirmisiniz

                                                                                                                                                                   1. hasan
                                                                                                                                                                    29 Mayıs 2012 - 16:27

                                                                                                                                                                    mrb öncelikle meslek lisesi makina bölümü cıkışlıyım ve mühendis olmak istiyorum meslek lisesi oldugu icin bitirdigim okul biraz sayısal derslerimde hafif kaldım napmalıyım şimdiden cok tşk ederim.

                                                                                                                                                                    1. berk
                                                                                                                                                                     24 Temmuz 2012 - 11:32

                                                                                                                                                                     mrhb meslek lisesi bilgisayar bölümü çıkışı bir öğrenci öss de inşaat bölümünü seçebilir mi

                                                                                                                                                                     1. Mert mehmet
                                                                                                                                                                      3 Ağustos 2012 - 13:41

                                                                                                                                                                      Hocam merabalar ben düz liseden 2 sınfa geçtim ama okulumu meslek lisesi inşaat bölümü yada harita bölümümünde kararsız kaldım mesleği bitirince mnasıl olacak bi yardmcı olurmusununz lütfen.

                                                                                                                                                                      1. emre
                                                                                                                                                                       31 Ağustos 2012 - 21:27

                                                                                                                                                                       merhaba hocam ben şimdi lise sondayım ve meslek lisesi okuyorum bölümüm inşaat malum meslek liseleri bazı temel dersleri alamadığım için 2 yıllık üniversite düşünüyorum. sınavsız geçiş hakkımız vardı bizim. bu 2 yıllığı bitirdiktn snra direkt 4 yıllığa geçebilirmiyim bu geçtiğimiz zaman 3. sınaftan devam ediyoruz demi ve ben inşaat mühendisi olmak istiyorum bu konuda sizden bi bilgi alabilirmiyim hocam.

                                                                                                                                                                       1. muhammed fidan
                                                                                                                                                                        30 Ekim 2012 - 20:08

                                                                                                                                                                        abicim şimdi 2009da inşaat bölümü lise 3 sınıftaydım babmın ölümünden sonra okulu bıraktım şimdi devam etmek istiyorum açıktan 3. sınıftan devam edecem açıktan liseyi okuduğumda en kısa yoldan nasıl bitirebilirim üniversite 2 yıllığa geçiş sınavsız mı beni facebooktan veya msnden eklerseniz size daha iyi enlatabilirim kendimi ne olur yardımcı olun

                                                                                                                                                                        1. kaplan
                                                                                                                                                                         30 Temmuz 2014 - 19:40

                                                                                                                                                                         açıktan devam edip bitirirsen yatay geçişi her meslek lisesi mezunu gibi sende kullanabilirsin

                                                                                                                                                                        1. ibrahim halil gürçaylı
                                                                                                                                                                         15 Kasım 2012 - 21:58

                                                                                                                                                                         slm ben 8’e gidiyorum ve inşaat mühendisligini okumak istiyorum acaba hangi liseye ve kaç puanla gidebilirim

                                                                                                                                                                         hocam sizden cevap bekliyorum şimdiden teşekür ederim

                                                                                                                                                                         1. yaşar
                                                                                                                                                                          1 Aralık 2012 - 20:17

                                                                                                                                                                          Sa kardeşim ben Ticaret Meslek Lisesinde okuyorum da İnşaat mühendisi olmak istiyorum . İnşaat mühendisi olabilirmiym Ticaret Lisesinde

                                                                                                                                                                          1. kaplan
                                                                                                                                                                           30 Temmuz 2014 - 19:37

                                                                                                                                                                           aleyküm selam kardeş öncelikle meslek lisesi mezunuysan inş
                                                                                                                                                                           teknikerliğine 2 yıllığa geçiş yapabilirsin ve daha sonra dgs ye girip 250-320 puan arası alırsan inş mühendisi olabilirsin

                                                                                                                                                                          1. yagmur
                                                                                                                                                                           15 Kasım 2013 - 14:37

                                                                                                                                                                           esit agırlık bölümündeyim inşaat mühendisi olma sansım varmı

                                                                                                                                                                           1. esra
                                                                                                                                                                            3 Haziran 2014 - 14:11

                                                                                                                                                                            ben inşaat mühendisi olmak istiyorum hangi bölümü tercih etmeliyim

                                                                                                                                                                            1. canan
                                                                                                                                                                             30 Haziran 2014 - 23:41

                                                                                                                                                                             Ben esit a acaba ygs den ınş müh gidilir mi?

                                                                                                                                                                             1. Ahmet
                                                                                                                                                                              17 Eylül 2014 - 11:09

                                                                                                                                                                              Ben mesleki bittirdim cok konulari bilmiyorum inşaat mühendisliği olmk istiyorum bi yardimca olsaniz

                                                                                                                                                                              1. nadire
                                                                                                                                                                               4 Kasım 2014 - 23:41

                                                                                                                                                                               Merhaaba ben nadire
                                                                                                                                                                               ben sözelim ama insaat muhendisligi istiyorum ama bu konuda hic bir bilgim yok rica etsem bilgilendirirmisiniz ?

                                                                                                                                                                               1. talha
                                                                                                                                                                                11 Ocak 2015 - 15:56

                                                                                                                                                                                Hocam sorum şu. Ben eşit ağırlık ogrencisiyim. Ama insaat muhendisligi okumak istiyorum. Esit ağırlıktan insaat mühendisliği secebilirmiyim

                                                                                                                                                                                1. talha
                                                                                                                                                                                 11 Ocak 2015 - 15:56

                                                                                                                                                                                 Hocam sorum şu. Ben eşit ağırlık ogrencisiyim. Ama insaat muhendisligi okumak istiyorum. Esit ağırlıktan insaat mühendisliği secebilirmiyim

                                                                                                                                                                                 1. müslüm
                                                                                                                                                                                  24 Temmuz 2015 - 10:39

                                                                                                                                                                                  başkan ben 2 yıllık beton teknolojisi okuyaam dgs ile geçişte zorlanırmıyım                                                                                                                                                                                 Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.