Logo Background RSS
Blue Theme Green Theme Pink Theme Black Theme Red Theme
 •  Yazar: Bilal Bilgi
   İnşaat Mühendisi, İSG Yüksek Lisans Öğrencisi. Paylaşım sever, bilgisayar meraklısı ve programcı.


  YAZIYA PUAN VEREBİLİRSİNİZ
  (3 oy kullanılmış, 5 üzerinden 3,67 puan almış)
  Loading...
  Tarih: 29 Eylül 2007 – 22:23
  Bugün: 0, Toplam: 11458 defa okunmuş.
  Kategori: KARALAMA DEFTERİ
  Etiketler: ,

  Merhaba,

  Önceki yazılarımda İnşaat Terimleri Sözlüğü oluşturmak istediğimi söylemiştim. İşe koyuldum. Celalo, wordpress ve dmry‘nin desteğiyle güzel bir sistem hazırladım:

  http://sozluk.insaatbolumu.com/

  şuan 7 kategori altında 56 terim bulunuyor.

  İnternette çeşitli kategoriler altında birkaç toplu, birçok karışık inşaat terimleri yayınlayan siteler bulunuyor. Mümkün mertebe tüm terimleri sözlük bölümünde açıkalmaya çalışacağım.

  Terimler sözlüğünün ayırca önemli bir özelliğide makalelerimizdeki terimleri anında terimler sözlüğüne ekleyerek ilgili terimlerin açıklamasını sunmamız. Eğer yazılarımızda herhangi bir terimin önünde (nedir1.gif) ikonu bulunuyorsa o terim sözlükleri bölümüne eklenmiş ve link verilmiş demektir.

  Örneklemek gerekirse “Dilatasyon Derzleri – Bölüm 3” başlıklı yazımızda:

  “Betonarmeyi meydana getiren demir ve betonun aderansı zamanla bozulabilecek ve betonarme özelliğini yitirecektir” cümlesi geçiyor. Cümlede Aderans terimi bulunuyor, bu noktada aderans terimine link veriyoruz ve tıkladığınız anda Terimler Sözlüğü bölümündeki Aderans kelimesinin anlamını görebiliyorsunuz.

  Terimler sayfasında da bu terimler iç içedir, Yeşil defter‘in açıklamasında geçen hakediş kelimesinin açıklamasını yine aynı mantıkla ilgili link’e tıklayarak görebilirsiniz.

  Tam tersi; terimler sözlüğünde ilgili terime ait bir makale yayınlamışsak İnşaat Bölümü sitemize yönlenip terimle ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

  Ayrıca terim talebinde bulunabilir veya sözlük bölümüne üye olup anında terim gönderebilirsiniz.

  Duyarlı arkadaşlarımızdan makalelerimiz, terimler sözlüğü bölümüne ve planlamakta olduğum birkaç projede yardımcı olmalarını isteyeceğim (bilalbilgi@insaatbolumu.com)

5 Comments

  1. eda suner
   1 Ekim 2007 - 01:27

   İlgi alanına girenler bayılacak buna Bilal’cim başarılar

   1. Bilal Bilgi
    1 Ekim 2007 - 04:29

    Evet, umarım Smiley

    1. henster
     3 Ekim 2007 - 12:07

     güzel düşünce tebrik ederim bilal. bir Öneride bulunim sayfanın görüntüsünü (temasını) değiştirsen daha da iyi olacak sanki. Birde her kelimeyi ayrı başlıkta açıklamaktansa daha değişik bi yöntem uygulansaymış iyi olmazmıydı. 🙂 (aklımada şimdi bişe gelmediki söyliyim) 😀

     1. Bilal Bilgi
      3 Ekim 2007 - 13:29

      Tamam, tasarım konusunda önerilerini alabilirim. Her kelime için ayrı bir başlık olmalı çünkü bu zorunlu, sistem bu şekilde işlemeli. Her terim için ayrı ayrı link vermiyorum. Kelimenin başına [t: koyup yazımı yazmaya devam ediyorum, link kendiliğinden oluşuyor. 🙂 Ayrıca google amca ile iyi geçinmeye çalışıyorum.

      1. […] zamanda 56 terimle yayın hayatına başlayan İnşaat Terimleri Sözlüğü’ndeki terim sayısını 194′e çıkardım. Bu bölümü […]      Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.