Logo Background RSS
Blue Theme Green Theme Pink Theme Black Theme Red Theme
 •  Yazar: Bilal Bilgi
   İnşaat Mühendisi, İSG Yüksek Lisans Öğrencisi. Paylaşım sever, bilgisayar meraklısı ve programcı.


  YAZIYA PUAN VEREBİLİRSİNİZ
  (9 oy kullanılmış, 5 üzerinden 4,11 puan almış)
  Loading...
  Tarih: 25 Ağustos 2007 – 14:01

  Kategori: Betonarme I-II, Yapı Teknolojisi I-II
  Etiketler: , , , , , , , ,

  Bugün ne yazsam ne yazsam diye düşünürken aklıma birden yapmakta bulunduğumuz mini Wc’nin kolonlar için hazırlanan demirleri geldi. Staj defterine ekleyeceğim resimlere baktım, hemen demirlerle ilgili resimler gözüme çarptı. Bu resimlerin yanında ne göreyim; Temel, kalıp, bağ kirişleri, elektrik tesisatı’nın resimlerini çekmişim. Bugünkü yemeğimizin malzemeleri hazır duruyor, menümüzde kalıp ve teze beton var hadi başlayalım!

  Hemen temel aplikasyon planına göz atalım (Tüm resimlerin üzerine tıklayarak büyük halini görebilirsiniz):

  Temel Aplikasyon Planı

  Planda gördüğümüz üzre temeli kazdık, hemen belirteyim yapı zeminden 3,5 metre aşağıda ortadaki alan camla kaplanacak hava alması sağlanacak burada sadece temllerin kazıldığını görüyoruz, bağ kirişleride kazma ile kazılacaktır:

  Temel

  20 cm arayla Ø 14’lük demir döşeniyor temele. Kolonlar 0,25*0,50 – 0,25 * 1 metre. Ø 14’lük demirler kullanılmakta. Kolonları destekleyen tahtalar beton dökümü sırasında herhangi bir kayma yapmaması içindir.

  Temel

  Temelleri birbirine bağlayan bağ kirişlerini görebilirsiniz.

  wctemel5.jpg

  Beton dökülüyor:

  Temel Beton Dökümü

  53mbetonpompasi1.jpg

  Solda 53 metre boyundaki beton pompasını görmektesiniz. Üstteki ise mikser.

  Kolon kalıpları hazır, asmolen döşeme için kalıplar hazırlanıyor.

  Kalıp

  Kiriş yanlarının yerleştirilmesini ögrüyorsunuz.

  Kalıp

  Elektrik tesisatını görüyorsunuz, önemli bir konu. Kalıp işlemi bittikten sonra elektrikçiyi çağrıyorsunuz ve elektrik projesine göre elektrik kabloları çekiyor (bu bilgiyi okullarda vermiyorlar, en azından bize vermediler). böylece bu kablolar betonun içinde kalıyor.

  Elektirik Tesisatı
  Elektirik Tesisatı

  Geldik demir işlerine. Resimleri büyülttüğünüzde daha net göreceksiniz, burada 0,52*0,50’lik bir kolonun demirleri hazırlanıyor. Düşey doğrultuda Ø 14’lük demirler 3erli sırayla döşenmekte. Yatayda gördüğünüz etriyeler Ø 8’lik 12 cm arayla atılmaktadır. Etriyeler özel bir düzenekle eğilip kare şekli alıyor. Resimde göremiyorsunuz ama işlem bittikten sonra etriyelerin yarısı olan U şeklinde çirozlar eklenecek, deprem’e karşı alınan bir önlem.

  Demir İşleri
  Demir İşleri

   

19 Comments

  1. erdogankarabay
   26 Ağustos 2007 - 11:08

   teşekkürler bilal işime çok yarayacak bu bilgiler ve bu resimler gaziantep üniversitesinde okuduysan müslüm hocayı tanıyorsundur onun için bu bilgiler ve resimler için teşekkürler

   1. Bilal Bilgi
    26 Ağustos 2007 - 14:17

    @erdogankarabay, Tanırım tanırım Smiley Sana şimdiden geçmiş olsun. Çok çalış Smiley

    1. emre
     27 Ağustos 2007 - 10:23

     Planda gördüğümüz üzre temeli kazdık, hemen belirteyim yapı zeminden 3,5 metre aşağıda ortadaki alan camla kaplanacak hava alması sağlanacak burada sadece temllerin kazıldığını görüyoruz, bağ kirişleride kazma ile kazılacaktır:
     illkez böle bişe duydum açıklarmısın teşk

     1. Bilal Bilgi
      27 Ağustos 2007 - 10:47

      @emre

      Kat yüksekliği 3,5 metre. Yapı toprağa gömülecek (yapının tavan kotu 0), ortada 4 ayak görüyoruz bu kısım duvarla çevrilecek ve abdest alma yeri olarak kullanılacak. Bu kısım ışık alsın diye tavan saydam bir yapıyla kaplanacak. Jbc sadece papuçları kazdı, Jbc’ye zorluk olmasın diye bağ kirişleri (resimde de görüldüğü gibi) elle kazılıp tamamlanmıştır?

      1. Kamil Yılmaz
       10 Eylül 2007 - 23:45

       Selamlar;
       Resimlerinde hemen göze çarpan hatalı bir uygulama var, temel ve bağ hatılları betonu için hiç kalıp hazırlanmamış, beton doğrudan toprakla temas halinde dökülüyor ve B.A. elemanların boyut ve şekilleri kazı boşluğuna göre şekilleniyor.

       1. Murat
        24 Eylül 2007 - 01:08

        Burada hayatımda ilk kez duyuyorum ukalalığı yapacak insan var sa bir an önce çekip gitmesini tavsiye ederim. Dostum sağol bilgilerin için.
         

        1. ismail
         24 Temmuz 2008 - 10:58

         bence bu proje inşaat mesleğine aykırı.. sanırım şaka olsun diye koyulmuş buraya.. paspay yok, vibratör yok,donatı az ve yetrsiz.. yapılabilecek bütün hatalar yapılmış.

         1. Bilal Bilgi
          24 Temmuz 2008 - 11:10

          @ismail Hangi donatıdan bahsediyorsunuz?
          “hemen belirteyim yapı zeminden 3,5 metre aşağıda ortadaki alan camla kaplanacak” diye belirmişim yazıda. Üstüne kendi (döşeme) yükünden başka yük gelmiyor. Üstelik döşeme asmolen ve gizli kiriş mevcut. Temeldeki bağ kirişleri ve hatıldaki donatılar fazla bile.

          1. Bilal Bilgi
           24 Temmuz 2008 - 11:17

           Tabii şunu söyleyebilirim ki, yapılış biçimi olsun, kullanılan malzeme ve işçilik olsun standartların biraz altında.

           1. emrah
            3 Ağustos 2008 - 16:40

            murat kardeşim yuhhhh!!! ben ukala damgası yemeye razıyım kesinlikle hatatımda ilk kez böle bişey görüyorum.orada kazmayla açılmış hendeklere beton döküldüğü görüyorum.kamil ylmaz ile aynı fikirdeyim oradaki zemin dökülen betondaki suyu emer bu bir, ikincisi yapı elemanlarının boyutlandırılması diye bir konu vardır uygun dayanımı sağlayacak şekilde boyutlandırılır ki göz kararı hendek doldurarak değil üçüncüsüde bina ağılığı zemine düzgün yayılı aktarabilsin diye temel yapılır bu fotoraftaki temel böyle bir fonksiyonu yerine getiremez eğer faydalı bir paylaşım yapamayacaksa sen forumu terket! bilal kardeşim anladığım kadarıyla bu forumun kurucusu ve deneyimli bi meslektaşımız bu fotoraflar ancak yapılmaması gerekenler başlığı altında sergilenebilir.

            1. Bilal Bilgi
             3 Ağustos 2008 - 22:32

             @emrah Elbette tartışıp konuşacağız…
             Dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta varki bu yazı neredeyse bir sene önce ben staj yaparken çekilmiş görseller. Okulumdan bilgileri almışım, artık uygulamasını görüyorum. Bende ilk gördüğümde dedim yahu kalıp alınmıyormu diye? “Küçük iş” olarak görülüyor. Hatta büyük iştede gördüm (400M2) kalıp alınmadı. Botanda su kaybı konusunda haklısınız ki döküm sırasında betona biraz su katılıyor. Mukavemetine etki edieceğininde farkındayım. Yalnız şuan söylediklerimi 1.5 yıllık deneyimlerimden sonra gelen bilgiler ışığında söylüyorum.
             Bu proje uygun dayanımı hesaplanarak mühendis tarafından program (sap2000) aracılığıyla boyutlandırıldı ve donatıları konusunda hiçbir şüphem yok.
             Yazıyı yazdığım zamanlar bunlar yapılsın yada yapılmasın demedim. Bu işi öğrenirken fotoğraflar çektim ve belki faydalı olur düşüncesiyle aktardım. Mesela mikseri anlattım, pompa dedim. Kiriş kanatlarını, döşeme tahtalarının yerleşimi görülüyor. Elektirik hattıyla birlikte az çok demir bağlantıları, etriye çiroz bağlamaları faydalı olur diye düşünüyorum. Zira günümüzde Meslek Yüksek Okulları İnşaat Bölümlerine giden arkadaşlarımızdan bazıları daha ilk senelerinde kolon kiriş nedir ne değildir bi haberler…

             1. Mustafa Nalça
              20 Ekim 2008 - 00:29

              SON FOTOĞRAF BİLE HATALARLA DOLU…
              KOLON ETRİYELERİNDE SIKLAŞTIRMA BÖLGESİ YOK
              AYRICA ETRİYELER 135 DERECE KIRILMALI.

              1. Ersin YILMAZ
               22 Şubat 2009 - 14:07

               Arkadaşlar Merhaba;
               Kimse ukala veya fazla bilmiş değil. Burada resimlerde de görüldüğü gibi çok yanlış uygulamalar var.
               1) Artık grobeton ve temel altı izolasyon yapılması şart. En azından Latex gibi sürme izolasyon yapılabilir.
               3) Kalıp yok.
               4) Vibratör yok.
               5) Temel bağ kirişleri çok zayıf. Sadece boy donatı ve etriyeye benzer donatılar var=) Sıklaştırma yok. Etriyelerin ucunu bükmek yok.

               Bu uygulamayı bence de İamail Arkadaşımızın da dediği gibi bu resimler İnşaat Sırasında Yapılmaması gerekenler başlığı altına konulmalı:D

               1. dündar demiral
                29 Mart 2009 - 18:37

                mrb bilal adım dündar ahi evran ünüversitesi 1. sınıf inşaat öğrencisiyim öncelikle bu değerli bilgilerini bizlerle paylaştığın için teşekkür ediyorum ama bazı arkadaşlar illaki çok bilmişlik yapacaklar ya muhalefet olma çabalarındalar.okulda gösterilen o standartlara fazla takılmış olacaklar ki piyasa işlerinden pek haberleri yok.umarım bunlar okuldan çıktıktan sonra her şantiyede peri kalıpla beton dökücem havalarına girerler ozaman görürüm bunların halini… sanada teşekkür ediyorum

                1. ahmet
                 31 Ağustos 2009 - 11:42

                 meraba arkadaşım bende inşatkalfalıgı yapıyorum üzgünümki böyle bir calışma siztemi olamaz harfiyat alınır kalıplar konulur demirin toprakla teması kesilmsi icin kalıp aralarına cakıl veya mucur karışmlı cakıl srilir ve dmir baglanır betonun toprakla teması kesil dikten sonra beton dökümü gercekleşir yoksa senin oralarda yapı denetim yokmu yoksa bile böyle bir siztem olamaz saygılarımla yanlışım varsa af edersin

                 1. rahim
                  19 Ağustos 2010 - 19:29

                  ark ben önce kendimi tanıtayım ben 16 senelik inş çıyım okumamışım ynlız uygulayarak nerde ne yapılmak istendigini ögrenmiş biriyim yapılan aksi yorumlar haklı ve bu ark bilal bilgi bişeler yazmak istiyodum yazdım diyo dogru yanlış konusu yok diyo zaten inş teknikeri ve kendini yazarlık alanına kaydırmak istiyo kim dogru yazıyoki o dogru yazsın yazarlar rant peşine düşmüş hangitarafta olayımda kimi yuhalayım daha iyi olur nerde elemen az nerde kariyer yaparım diye düşünüyo ark yaptıgı hata bile sayılmaz ama yazar olcaksa gercekleri korkmadan dürüstce ve hata yapmışsa kabullenen alcak gönüllü bi yazar olsun dilegiyle

                  1. canan aksu
                   30 Haziran 2011 - 22:16

                   tesekkurler.stajıma super destek oldu…

                   1. hüseyin
                    18 Eylül 2012 - 18:17

                    benim asıl merak ettiğim, elektrik borularından kabloları geçirebildilermi ? borular en son döşenir benim bildiğim

                    1. taldırtı
                     9 Ocak 2013 - 15:23

                     balıkesir inşaat müh 2. sınıf öğrencisiyim….herşeyden önce bilal arkadaşımıza teşekkür etmeliyiz…bunları yayınlamasaydı burdaki hatalardan hiçbir bilgi öğrenemeyecektik bu yaz staj yaparken yukardaki yazılı bilgilere dikkat etmem gerektiği dersini çıkarıyorumm..                    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.