Logo Background RSS
Blue Theme Green Theme Pink Theme Black Theme Red Theme
 •  Yazar: Bahar
   Teknik Ressam (Karadeniz Teknik Üniversitesi)


  YAZIYA PUAN VEREBİLİRSİNİZ
  (14 oy kullanılmış, 5 üzerinden 3,79 puan almış)
  Loading...
  Tarih: 07 Ağustos 2007 – 14:00
  Bugün: 4, Toplam: 31607 defa okunmuş.
  Kategori: Betonarme I-II, Malzeme Bilimi ve Yapı Malzemeleri, Yapı Teknolojisi I-II
  Etiketler: , , ,

  Çeşitli yapılarda, inşaat aşamasında temelden başlayarak çatıya kadar kullanılan kalıp elemanlarının kullanım yerlerine göre ihtiyaç duydukları taşıyıcı ve destekleyiciler farklı özellikler gösterir. Bu nedenden ötürü kullanılan kalıp elemanlarını aşağıdaki gibi sınıflayıp her sınıfın kendi içinde nasıl destekleneceğini belirtmek yararlı olacaktır.

  • Temel veya sömel kalıpları,
  • Kolon kalıpları,
  • Duvar kalıpları,
  • Kiriş kalıpları,
  • Döşeme kalıpları,

  Beton dökümünden önce taşıyıcı sistem ve kalıplarda alınması gerekli önlemler ve uygun kalıp nasıl hazırlanır hep birlikte bakalım.

  TEMEL VEYA SÖMEL KALIPLARI

  temelkalip.jpgGenelde, yükseklikleri ve görünen yüzleri az olduğu için en basit yapılan kalıplardandır. Duvar temelleri veya sömel denilen kolon temelleri süreklilik bakımından farklı oldukları için kalıp yapılıp sabitlenirken daha farklı uygulamalar yapılmalıdır. Duvar temelleri mütemadi temeller olacağından iki karşı yüzü için kalıp gerekecek ve bu kalıpların yanal oynamalara direnmesi için iki taraflı desteklenmesi gerekecektir. Yada temel zeminine göre temel kazı şevi düzey yapılabilirse, bir taraflı kalıp kullanılabilir. Yapılan kalıpların dört taraflı olmasından çok bu kalıp elemanlarının yatay, düşey kaburga ve göğüslemelere dayanan,kamalarla ayarlanan zemine çakılan kazıklara alt uçların bindirilmesiyle, kalıp elemanları sağlama alınmalıdır.

  KOLON KALIPLARI

  kolonkalip.jpgBu kalıplar kesit şekline göre düşey tahtalardan yapılıp, kalıp yüzünü, dayanma ve tutma elemanı olarak yatay kuşaklar kullanılmaktadır. Dökülen taze beton veya meydana gelen yanal hareketler kalıp üzerinde değişik basınçlar oluşturacaktır. Beton taze iken kalıba derinliğe bağlı olarak zaten bir basınç uygulamaktadır. (hidrostatik ve dinamik beton basıncı) Yanal hareketler taze betonda bu basıncı artıracağından yanal kuşaklar ayrı bir önem taşımaktadır. Kolon kalıplarında kullanılması gereken kuşaklar, dört köşe kesitli kereste veya kalas ya da çelik lama olabilir. Ancak kolonlarda yüksekliğe göre kuşak çerçeve aralığı doğru belirlenmelidir. Yüksek kolonlarda, kuşak çerçeve aralığı, beton basıncı ve yanal hareketler göze alınarak tabanda sık, yukarıya doğru seyrekleştirerek yapılmalıdır. Uygulanacak kuşak köşelerinden iyice birbirlerine çivilenmiş olmalı, germe çubukları ve tellerle bağlanıp sıkıştırılmalıdır. Bu yöntem yardımıyla, büyük beton basıncı gelen veya yanal hareketlere maruz kalan kolonlar korumaya alınabilir.

  DUVAR KALIPLARI

  duvarperdekalip.jpgBetonarme duvarları; kalıbı zemine oturtulan betonarme duvar kalıpları ve kalıbı zemine oturtulmayan betonarme duvar kalıpları olarak ikiye ayırmak ve bunlara uygun destek sistemleri düşünmek gerekir. Betonarme duvar kalıpları genelde duvar kalınlıkları ince olduğundan kolonlara göre daha kolay sağlamlanabilirler, ancak yanal devamlılıkları daha uzun olduğu için göğüsleme kalasları ve alttan yukarıya göğüslemelerin sıklığı önem taşımaktadır. Göğüsleme kalaslarının desteklenmesinde zemine oturtulan kalıplarda sömellerde uygulanan kazıklama sistemi uygulanmalı, göğüslemeler arası sıklık alt kuşaklarda daha sık olmalı, düşey araları 100 cm’den başlamalı, alta doğru 50 cm’ye kadar düşmelidir. Kalıbı tutan düşey kaburga sıklığı ise 50-70 cm arasında seçilmelidir. Ayrıca kalıp içinden geçen vidalı, kelebekli germe ve mesafe çubukları kalıp direnci açısından önemlidir.

  KİRİŞ KALIPLARI

  kiriskalip.jpgYapılarda kirişler imalatı sırasında donatı sıklığı ve kalıbın darlığı nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir elemandır. En çok imalat hatası bu elemanlarda gözlenmektedir. Kalıpları yan yüzlerinde birbirlerine gerdirebilmeli ve donatı pas payları ile kalıbı kendinden itebilmelidir. Taban desteklerine konulacak başlıklar üzerinde oluşturulacak çapraz desteklerle kiriş kalıplarının yanal desteği sağlanmalıdır. Kirişlerin altlarına konulacak destek yatay kalaslarla üstten birbirine bağlanmalı,ayrıca kirişin beraber dökülecek tabliyenin alt döşeme kalıbı üst kenarına destek görevi görebilecek şekilde yerleştirilmelidir. Taban destekleri uygulanan başlık üzerine çapraz kalaslarla sağlamlanmalıdır. Yanal hareketlere dayanım yönünden kirişlerin yan yüz kalıbı dışarıdan kuşaklanmalı, sıkıştırma bulon çubuklarıyla takviye edilmelidir.

  DÖŞEME KALIPLARI

  dosemekalip.jpgDöşeme kalıplarında kalıp alttan enine ve boyuna kalaslarla ağ şeklinde kaburga ve göğüslemelerle taban desteklerinin üstüne oturtulmalıdır. Enleme ve boylamalar arasındaki mesafeler taze betonun taşınması ve kalıbın yanal hareketlerden etkilenmesini önlemek açısından önemlidir.Kalıbın altına enlemeler 50-60 cm aralıkla yerleşmeli,bunların üzerine 80-120 cm aralıkla boylamalar yerleştirip,boylamaların altına yine 80-120 cm aralıkla taban destekleri konulmalıdır.

  Resim kaynak: TEK-GROUP

16 Comments

  1. Bilal Bilgi
   7 Ağustos 2007 - 21:47

   Efendim ilk yazınız hayırlı olsun. Titzlikle hazırladığınız bu güzel yazıyı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz.    

   1. bahar
    9 Ağustos 2007 - 20:36

    Teşekkür ederim Bilal. Sayende bundan sonra paylaşacağımız çok konu olucak. Faydalı olmak dileğiyle

    1. emoş
     24 Ağustos 2007 - 01:07

     bahar hanım merhaba bende bu yıl inşaat bölümüne  yerleştim bir bayan olarak  bu bölüme neden yerleştim hadi ben es kaza yazdım beni neden bu  bölüme aldılar diyordum ama sizi  aktardığınız  bilgiler ve en önemlisi bir bayanında bu mesleği yapabildiğini görmek  bana cesaret verdii teşekkürler ama kalıpların en şirin yanı renkleri 🙂 umarım  başarılı olurum bu bölümde

     1. Bahar
      30 Ağustos 2007 - 01:39

      İnşaat bölümüne hoşgeldin EMOŞ.Önce renkleri seversin sonra çizmeyi,hesap,şantiye derken bir bakmışsın inşaatın içindesin.Başarılı olursun emin ol.Bu sektörde bayana da ihtiyaç duyuluyor.

      1. hasan ali acar
       8 Ekim 2007 - 19:42

       bilgilerinizi okudum teşekekürler
       örnek ahşap kalıp iskele dayanım hesabında yardımcı olurmusunuz
        
       teşekkürler

       1. Tuna
        9 Şubat 2008 - 01:22

        Bu yazının mukavemet katagorisi altında

        yazlımasına anlam veremedim.

        1. Bilal Bilgi
         9 Şubat 2008 - 08:27

         Bende? Kaldırdım

         1. mehmet
          13 Ekim 2008 - 07:18

          slm emoş ve bahar hanm bn rizede yapı denetim elemanı olarak işe başladım şunu söylemek istiyorum bayanlar erkeklere göre daha titiz çalıştığından hem başarı hemde bilgi açısında çok çok ilerdeler dediğiniz gibi bu meslekte kadın erkek ayrımı yok sana başarılar emoş 😀

          1. necati
           13 Aralık 2008 - 18:06

           pardon bişi sorucam bende inşaat bölümünde okumaktayım.bu sene 2. senem ve bu metraj ile ilgili olan ders hangisi bana onu bi sölermisiniz.biz daha görmedikte..

           1. pınar
            6 Mayıs 2010 - 11:08

            merhaba necati ben inşaattan 4 yıl önce mezun oldum. metrajla ilgili herhangi bir ders görmedim.şantiye tekniği adı altında bir derste ucundan kıyısından bişeyler anlatırlar.sahada eline tutuştururlar projeyi o zaman metraj yapmayı öğrenirsin hiç merak etme.

            1. OzG
             12 Ağustos 2010 - 09:58

             Ben bu sene mezun oldum inşaat mühendisliğinden.Metrajı yapı yönetimi dersinde öğrendik ve bu dersi son sınıfta aldık. Oldukça da yararlı bir dersti.

             1. […] Kalıptan Betona Pratik Bilgiler […]

              1. gökhan beleşme
               4 Temmuz 2012 - 23:29

               güzel bir yazı olmuş bence

               1. Fatih ERGENC
                6 Ekim 2012 - 20:00

                yapi ve santiye teknigi adi altinda verilir metraj.insaat muhendisligini kazanmis sayisal zekaya sahip biri icin tamamen 3 boyuttan ibarettir.bu arada faydali yazniniz icin tesekkur ediyor ,paylasimlarinizin devamini bekliyoruz.

                1. Salih Aydogan
                 15 Mart 2013 - 13:08

                 Yeni bir insaatta asmolenli beton dokumunde helikopter ile beton yuzeyinin temiz cikmasini istiyorum. Helikopter kullanilmasinda bir mahzur olurmu? Tabi kullanilacak helikopter oldukca hafif olacak.

                 1. murat
                  22 Eylül 2014 - 20:33

                  LÜTFEN DİKKATE ALINIZ..
                  bahar hanım, ve diğer katkıda bulunan arkadaşlara öncelikle merhaba. ben eskişehirde yaklaşık 22 senedir inşaat kalıp işçiliği yapmaktayım. ve yaklaşık 10 yıldır da , inşaat kalıp toşoronluğu yapmaktayım. bazı sıkıntılarımızı burdaki mimar yada statikçi arkadaşlara zaman zaman anlatmaktayız, fakat genelde bir çare bulunmuyor, benzeri sıkıntılarıda burada dile getirmek isterim.
                  kağıt üzerinde yeterince boşluk varmış gibi gözükmesine karşın, bazen demir donatıları kalıp içerisine sığmıyor. kalıp paspayı her yönde 2,5 cm. az kalıyor. vibrasyon işlemi bu yüzden sağlıklı olmuyor. bazen patlamış bir kolan kalıbı içerisinde betonun demir donatılarının arasından taşmadığına şahit oluyorum. kolan etrafında kalıp olmasa bile içerisinde beton durabilecek kadar yoğun demir oluyor. ikinci sorun. hiçbir denetim firmasının, temelde dolgu perdesi seviyesindeki son etre yüksekliğine dikkat ettiğini görmedim. dolgu altında kalan son etre ile bir üst katın ilk etresi arasında 30 ve hatta 40 cm. mesafe olduğuna defalarca rastladım. ve mimari proje ile statik proje arasında uyumsuzluklara defalarca rastladım.örnek duvar yapımında kapının sığmaması, dekoratif çıkmaların kalıp projesinde çizilmemesi. bazen bina etraflarındaki bahçe duvarlarının projesi dahi olmuyor. usta bunu kafasına göre yapıyor, çatlama ve benzeri sorunlarda usta mesul tutuluyor. yüksek bina yapımlarında büyük kolan perdelerin dış cepheleri getirilmesi yapım aşamasında zorluk ve tehlike arz ediyor, proje onayından önce bunu görebilirsek, mühendis arkadaşa bunu değiştirtebiliyoruz, demek ki oluyormuş diyerek gülümsüyoruz. baca deyip geçmeyin, bazen bacaları çizmiyorlar, bazense her kata aynı bacayı çiziyorlar. bence baca çizerken bacanın giriş yönünü bile belirtmeliler. mutfak dolabının içinden çıkıp 2 metre kıvrıldıktan sonra bacaya giren çok boru gördüm. mühendislerin mimarların( projecilerin) yüzde doksanının inşaatlara uğradığını görmedim. bahsettiğim sorunların çoğu yapsatçı müteahhitlerin işleri elbette. ama inanın büyük projelerde bile benzeri sorunlar mevcut. ben işimin uzmanıyım, elimden geldiğince doğru olanları yapıyorum. sizlere de bir katkım olduysa bundan mutluluk duyarım. saygılarımla.. MURAT..                 Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.