Logo Background RSS
Blue Theme Green Theme Pink Theme Black Theme Red Theme

» Mühendis

 • Duvar Metrajı
  tarafından 28 Mayıs 2009 – 12:30 tarihinde yazıldı.
  72 Yorum72 yorum Comments

  İnşaat mühendis ve teknikerlerinin en çok sordukları.. Özellikle yeni mezun olmuş arkadaşların takıldığı noktalardan biridir metraj hazırlamak. Bu yazımda proje üzerinden duvar metrajı hazırlamayı anlatmaya çalıştım.

 • Tamamlanmış yangın merdiveni :)
  tarafından 10 Aralık 2008 – 17:03 tarihinde yazıldı.
  4 Yorum4 yorum Comments

  Yarım bırakılmış yangın merdiveni yazımın üzerinden 2 ay geçmişken o binaya yeniden rastladım. Yangın merdivenini tamamlamışlar, acaba yazımızın etkisi oldumu :10: Sesimizi duyan varsa yorumunuzu bekliyorum sayın müteahhidim.

 • 2008 Dgs İnşaat Mühendisliği taban Puanları
  tarafından 05 Ekim 2008 – 18:48 tarihinde yazıldı.
  44 Yorum44 yorum Comments

  2008 Dikey geçiş sınavı taban puanları açıklandı. İnşaat Mühendisliği puanları bir önceki seneye göre yükselmiş.
  İlgilenen arkadaşalarlar için İnşaat Mühendisliği ve Yapı Öğretmenliği bölümleri taban puanlarını filtreledim. Dgs tablosunun içinde kaybolmaktansa, rahatça İnşaat Mühendisliği ve Yapı Öğretmenliği taban puanlarını görebilirsiniz.

 • Yarım bırakılmış yangın merdiveni
  tarafından 04 Ekim 2008 – 15:45 tarihinde yazıldı.
  6 Yorum6 yorum Comments

  İşimiz gereği çevremizdeki binalara bakıyor, analiz ediyoruz. Yeni ve değişik uygulamalar varmı? veya inşaat kalitesini sınamak için bakıyoruz. Her inşaat teknikeri ve mühendisin çevredeki binaları kontrol etmesi gerektiğini düşünüyorum.
  Gün geçmiyor ki yine komik ve düşündürücü bir yapı ile karşılaşmayalım 😀 Gülme işini size bırakarak düşündüren noktalara tuz basalım.

 • İnşaat Teknikeri Kimdir? Nedir? Ne işe yarar? Dikey geçiş?
  tarafından 23 Ağustos 2007 – 10:12 tarihinde yazıldı.
  801 Yorum801 yorum Comments

  İnşaat teknikeri kime denir? Teknikerler şantiye ve büroda ne iş yaparlar? Bayan teknikerlerin iş olanakları nelerdir? Tekniker maaşları ve dikey geçiş hakkında ki birçok soruya yanıt arıyoruz..

 • İş deneyimi, Mühendislerin 25-75 yaş arası deneyim süreçleri
  tarafından 09 Mart 2007 – 04:32 tarihinde yazıldı.
  Yorum yok Comments

  Fevzi Akkaya’nın “şantiye El Kitabı” adlı eserinden alıntı olan bu yazıda bir Mühendisin 25-80 yaşları arasındaki bilgi/deneyim ve becerileri analiz edilmiştir, faydalı gördüğüm bu yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir mühendisin kıymeti her yaşta bilgisi ile tecrübesinin toplamı ile ölçülür. İncelediğimiz mühendis 25 yaşında diploma almıştır. Dağarcığında birçok bilgi ile şantiyeye ayak basmıştır. Fakat bu bilgisini kullanma tecrübesine sahip bulunmuyor, heyecanlı ve ürkektir. İlk görevi kendisine teslim edilir edilmez bu bilgiler, kafasında, sıra gözetmeden birbirini itip öndekinin yerini almaya başlar, hepsi kifayetsiz, gözükür, sarıldığı mektep kitapları bile derdine çare olamaz. (Aslında bu bilgilerini kullanma tecrübesine henüz sahip değil.) İlk günlerin heyacanı geçtikten sonra, yavaş yavaş bilgisini kullanma tecrübesini edinmeye başlar. 8 ile 10 senelik bir devreden sonra, 35 yaşlarında, tecrübe eğrisi, bilgi eğrisi ile çakışır, mühendis artık bilgisini kullanma tecrübesini edinmiştir. Artık bir inşaat nosyonuna sahip olmuştur. (daha&helliip;)