Logo Background RSS
Blue Theme Green Theme Pink Theme Black Theme Red Theme

» Metraj

 • Autocad Layer Isolate komutu ile nesneleri saydırmak
  tarafından 17 Haziran 2014 – 13:23 tarihinde yazıldı.
  Yorum yok Comments

  Proje üzerinden metraj çıkarıyorsunuz. Kapı, pencere, lavabo vb. tefiş detaylarını saymanız gerekiyor. Eğer büyük ve karmaşık bir proje üzerinde çalışıyorsanız işiniz bir hayli zor olacaktır. Layer Isolate komutu sayesinde bloke (block) halindeki nesleneri kısa yoldan saydırabiliriz.

 • Demir metrajı
  tarafından 14 Haziran 2014 – 18:27 tarihinde yazıldı.
  18 Yorum18 yorum Comments

  Daha önce anlattığım duvar metrajı’nın ardından demir metrajıyla, Metraj ve Keşif başlığı altında metraj çıkarma yazılarımıza devam edelim. Metraj çıkarmak için (duvar, sıva, kalıp fark etmez) Mimari/Statik Projeyi okumayı bilmemiz gerekiyor. Yazımda yer yer bu konuda yardımcı olacağım, bir çok detayı resimlerle vereceğim.

 • Duvar Metrajı
  tarafından 28 Mayıs 2009 – 12:30 tarihinde yazıldı.
  72 Yorum72 yorum Comments

  İnşaat mühendis ve teknikerlerinin en çok sordukları.. Özellikle yeni mezun olmuş arkadaşların takıldığı noktalardan biridir metraj hazırlamak. Bu yazımda proje üzerinden duvar metrajı hazırlamayı anlatmaya çalıştım.

 • İnşaat Bölümü Ders, İçerikleri, detayları I
  tarafından 20 Ağustos 2008 – 10:53 tarihinde yazıldı.
  106 Yorum106 yorum Comments

  Yeni kazanan/kayıt yaptıran İnşaat Bölümü (Myo) öğrencileri İnşaat Bölümünde okutulan ders ve içerikleriyle ilgili yorum yapıp istekte bulunuyorlar. Öncelikle kazanan arkadaşlarıma hayırlı olsun dileklerimle birlikte başarılar diliyorum. Bu yazımda İnşaat Bölümünde okutulan derslerin bir listesini çıkardım ve açıklamasını yapmaya çalıştım.

 • Hakediş Hazırlanması (Yeşil Defter, Metraj Sayfası, Ataşman)
  tarafından 24 Temmuz 2007 – 16:18 tarihinde yazıldı.
  18 Yorum18 yorum Comments

  Kilit taşı işine ait yeşil defter, metraj sayfası, ataşmanlar; hakediş hazırlamasını deneyimlerim doğrultusunda anlatmaya çalışcağım. Bu konuda sektördeki ve öğrenci arkadaşlarımızdan birçok istek aldık, umarım faydalı olur…

 • Metraj Çizim Örnekleri
  tarafından 24 Mart 2007 – 06:02 tarihinde yazıldı.
  116 Yorum116 yorum Comments

  Gaziantep Üniversitesi Myo İnşaat Bölümü 2005-06 döneminde Mehmet ÇILDIR tarafından hazırlanan Metraj dersi 19 adet örnek çizimlerininin diğer bölümlerdeki arkadaşlarında faydalanabileceğini düşünerek sunuyorum.