Logo Background RSS
Blue Theme Green Theme Pink Theme Black Theme Red Theme

» Kalıp

 • Demir metrajı
  tarafından 14 Haziran 2014 – 18:27 tarihinde yazıldı.
  18 Yorum18 yorum Comments

  Daha önce anlattığım duvar metrajı’nın ardından demir metrajıyla, Metraj ve Keşif başlığı altında metraj çıkarma yazılarımıza devam edelim. Metraj çıkarmak için (duvar, sıva, kalıp fark etmez) Mimari/Statik Projeyi okumayı bilmemiz gerekiyor. Yazımda yer yer bu konuda yardımcı olacağım, bir çok detayı resimlerle vereceğim.

 • Beton Dökümü (Vibratör Uygulaması)
  tarafından 12 Eylül 2007 – 12:51 tarihinde yazıldı.
  11 Yorum11 yorum Comments

  Büyük özen göstererek hazırladığınız kalıba ve donatıya artık elbise giydirme zamanı gelmiştir. Projenize göre belirlediğiniz beton sınıfı sizin siparişinizden sonra hazır beton tesislerinde kontrollü olarak üretilmiş ve şantiyenize doğru yola çıkmıştır. Kalıp açıldığında boşluklarla dolu ve onarım isteyen bir beton ile karşılaşmamak için aşağıdaki önerileri dikkate almak size yardımcı olacak ve emeğiniz görsel olarak da değerini almış olacaktır. Betonun kalıba homojen yerleştirilmesinde en doğru yöntem vibratör kullanılmasıdır.

 • Şantiye Deneyimi; Kalıp, Demir, Elektirik tesisatı, Beton Dökümü
  tarafından 25 Ağustos 2007 – 14:01 tarihinde yazıldı.
  19 Yorum19 yorum Comments

  Bugün ne yazsam ne yazsam diye düşünürken aklıma birden yapmakta bulunduğumuz mini Wc’nin kolonlar için hazırlanan demirleri geldi. Staj defterine ekleyeceğim resimlere baktım, hemen demirlerle ilgili resimler gözüme çarptı. Bu resimlerin yanında ne göreyim; Temel, kalıp, bağ kirişleri, elektrik tesisatı’nın resimlerini çekmişim. Bugünkü yemeğimizin malzemeleri hazır duruyor, menümüzde kalıp ve teze beton var hadi başlayalım!

  Hemen temel aplikasyon planına göz atalım (Tüm resimlerin üzerine tıklayarak büyük halini görebilirsiniz):

  Temel Aplikasyon Planı

  Planda gördüğümüz üzre temeli kazdık, hemen belirteyim yapı zeminden 3,5 metre aşağıda ortadaki alan camla kaplanacak hava alması sağlanacak burada sadece temllerin kazıldığını görüyoruz, bağ kirişleride kazma ile kazılacaktır: (daha&helliip;)

 • Kalıptan Betona Pratik Bilgiler
  tarafından 07 Ağustos 2007 – 14:00 tarihinde yazıldı.
  16 Yorum16 yorum Comments

  Çeşitli yapılarda, inşaat aşamasında temelden başlayarak çatıya kadar kullanılan kalıp elemanlarının kullanım yerlerine göre ihtiyaç duydukları taşıyıcı ve destekleyiciler farklı özellikler gösterir. Bu nedenden ötürü kullanılan kalıp elemanlarını aşağıdaki gibi sınıflayıp her sınıfın kendi içinde nasıl destekleneceğini belirtmek yararlı olacaktır.